AktualnośćiWydarzenia Kulturalne

Podziękowano za plony, oficjalnie otwarto rynek (FOTO)

Rolnicy, sadownicy oraz działkowcy, a także mieszkańcy gminy Ścinawa i zaproszeni goście podziękowali wspólnie za tegoroczne plony oraz ukończenie żniw w zdrowiu. Przy okazji uroczystości w symboliczny sposób otwarty został zrewitalizowany rynek. Mimo, że tego dnia aura nie była zbyt łaskawa, dożynki miały należytą oprawę, podtrzymano tradycje ojców, a rolnicy znaleźli chwilę wytchnienia od pracy.

– Wszystkim rolnikom i gospodarzom tej ziemi, wszystkim tym, których czas pracy wyznaczają wschody i zachody słońca, a jej rytm nadają pory roku, chciałem przede wszystkim bardzo serdecznie podziękować. Swoją ciężką pracą dbacie, by na naszych stołach nie brakowało chleba codziennego i innych owoców ziemi. Niech dziś wszelkie troski zostaną w domach, po trudach przyszedł czas na wytchnienie i dobrą zabawę, do czego serdecznie zachęcam – mówił burmistrz Krystian Kosztyła.

Wcześniej w ścinawskim kościele została odprawiona msza w intencji rolników i działkowców, której przewodniczył ksiądz proboszcz Zbigniew Buła z Tymowej, po eucharystii korowód przeszedł do rynku, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej oraz starostowie: Edwarda Zdobylak z Dłużyc i Józef Sowiecki z Wielowsi zadbali o tradycyjny obrządek chleba i wprowadzili w ludowy nastrój towarzyszący zwyczajowo dożynkom.

Następnie burmistrz Krystian Kosztyła wraz z członkiem zarządu województwa – marszałkiem Tymoteuszem Myrdą, wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Ścinawie Moniką Żogalską oraz Robertem Wąsem właścicielem firmy WASBUD – generalnego wykonawcy przebudowy nawierzchni rynku, otworzyli zrewitalizowane centrum naszego miasta.

W uroczystościach dożynkowych udział wzięli m.in.: przewodnicząca rady powiatu lubińskiego Jadwiga Musiał, zastępca przewodniczącej rady powiatu Dominika Chomont-Parzyńska, wicestarosta lubiński Władysław Siwak, wójt gminy Wińsko Jolanta Krysowata-Zielnica, Christian Kupski szef wspólnoty samorządowej z zaprzyjaźnionego Niemberga w Niemczech, przewodniczący struktur powiatowych Dolnośląskiej Izby Rolniczej Franciszek Lesicki, ścinawscy radni, a także delegacje poszczególnych sołectw z gminy Ścinawa.

Początek scenicznych występów to powrót do folklorystycznych brzmień, o co zadbał Zespół Ludowy Mojęcice. Później było już mocno tanecznie, a uczestnicy bawili się w towarzystwie Dawida Krężela i Darii Rott, a także zespołów: Skaner, Ellixir, Bazyleek oraz żywiołowej Anastazji Maciąg.

W międzyczasie jury wybrało najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w tym roku z największym uznaniem spotkał się symbol plonów przygotowany przez społeczność Dłużyc. Niestety tylko 4 sołectwa z 19 w całej gminie wzięły udział w konkursie i przygotowały wieńce, tym większe brawa należą się mieszkańcom wspomnianych Dłużyc (miejsce 1.), Przychowej (miejsce 2.), Zaborowa oraz Parszowic (ex aequo miejsce 3.).

Ulewne deszcz pokrzyżował plany organizatorów z Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie i została odwołana zabawa taneczna w towarzystwie didżeja, która zaplanowana była na finał tegorocznego święta plonów. Przypomnijmy, że wydarzenie wróciło do kalendarza imprez gminnych po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19.

Foto: Ula Noszczyńska