AktualnośćiGmina Ścinawa

Zapraszamy na największą gminną imprezę, wraca Festiwal Ścinawski Blues nad Odrą!

Przed nami fantastyczna impreza, która na stałe wpisała się do kalendarza ścinawskiej sfery kulturalnej, 13. edycja Festiwalu Ścinawski Blues nad Odrą. Tradycyjnie na portowej scenie zameldują się zaproszone gwiazdy, w tym J.J BAND & Goście – jeden z najważniejszych polskich zespołów bluesowych ostatnich kilkunastu lat, zdobywca wielu prestiżowych nagród. W trakcie dwudniowej zabawy nie zabraknie innych ciekawych wydarzeń, połączony z paradą 9. Zlot Motocyklowy i pierwszy w historii zlot fanów amerykańskiej motoryzacji. Imprezę poprowadzi przyjaciel Ścinawy, fan naszego festiwalu – Lech Bekulard. Bawimy się w piątek i sobotę (15-16 lipca) w ścinawskim porcie.

Festiwal rozpocznie Konkurs Amatorskich Zespołów Bluesowych, następnie, już po rozstrzygnięciach, scenę przejmie Grzegorz Kapołka Band. Muzyk ma na swoim koncie 7 płyt autorskich, 2 koncertowe oraz 60, na których udziela się jako muzyk sesyjny. Kapołka uznawany jest za jednego z najlepszych gitarzystów w Polsce, pełni zresztą funkcję prezesa Stowarzyszenia Gitara i Blues.
Muzyczny wieczór w porcie zakończy występ GEDIA BLUES BAND, działającego przy nowosolskiej firmie GEDIA-Poland Sp. z o.o. Skład zespołu jest zmienny, ale większość stanowią pracownicy wspomnianej spółki. Głównym nurtem muzycznym kapeli jest blues, ale o bardziej rockowym brzmieniu oraz klasyczny rock.

Drugi dzień festiwalu rozpocznie akustyczny blues w wykonaniu zespołu Z Dzielni Chłopcy, którego debiutancka płyta: „Blues z mojej dzielnicy” była nominowana do nagrody Fryderyk 2021. Później na scenie zamelduje się zwycięzca poprzedniej edycji konkursu dla amatorskich zespołów bluesowych – VW PROJECT, z niezwykłą Valentiną Vatutiną. Formacja występuje w międzynarodowym składzie: Valentina Vatutina – wokal, George Dyer – gitara, Craig Hume – saksofon, tamburyn, Andrzej Waśniewski – klawisze, Marcin Spera – bas, Bartłomiej Libera – perkusja.
Drugiego dnia zaprezentuje się zespół – wizytówka Festiwalu Ścinawski Blues nad Odrą: Daro Blues Band. Grupa skupia przyjaciół, których połączyła miłość do muzyki, w zespole występuje Darek „Daro” Łach, pomysłodawca i dyrektor artystyczny całej imprezy.

Juwana Jenkins pochodzi z Filadelfii, ale od kilkunastu lat mieszka w Pradze. Jest nie tylko wyrazistą, przepełnioną soul-gospelowym żarem wokalistką, ale także aktorką i nauczycielką akademicką. Ma w swym dorobku dwie płyty: „Ten After Ten” i „The Blues Keeps You Alive”. Amerykanka to kolejna artystka, która zaprezentuje się na portowej scenie.
Na koniec festiwalu zagra zaś J.J.Band z Jeleniej Góry, który w ciągu prawie dwudziestu lat działalności zdobył miano jednej z najlepszych grup bluesowych w Polsce, a także szereg nagród festiwalowych. W roku 2002 J.J. Band pierwszy raz zaprezentował się publiczności na kilku festiwalach bluesowych, startując w konkursach dla młodych zespołów. W 2003 roku formacja nagrała swoją pierwszą płytę: „Good Day For The Blues” , a w 2004 roku odbyła się premiera albumu: „Searching For The Blues” . W roku 2010 ukazała się szczególna płyta „J.J. Band i Przyjaciele – Blues” z utworami Tadeusza Nalepy, nominowana do nagrody Fryderyka. Wszystkie trzy płyty zyskały miano „płyty roku” w ankiecie czytelników pisma „Twój Blues”. Dwukrotnie czytelnicy uznali też J.J. Band za zespół roku. Jacek „Jogi” Jaguś to gitarzysta bluesowy roku: 2004, 2006, 2007 i 2008 i 2009 roku, a Bartek Łęczycki harmonijkarz bluesowy roku: 2005, 2006, 2007 i 2019 roku w Polsce, według rankingu „Twojego Bluesa”. Grupa występowała na najbardziej prestiżowych festiwalach bluesowych w Polsce. W czasie koncertu w Ścinawie będzie można usłyszeć materiał przekrojowy twórczości zespołu. Jako goście specjalni wystąpią: Karolina Cygonek – wokalistka bluesowa współpracująca z Jan Gałach Band oraz Marek Raduli – legenda polskiej gitary, jedna z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Więcej informacji o festiwalu i wydarzeniach towarzyszących na profilu facebookowym organizatora: https://www.facebook.com/search/top?q=centrum turystyki i kultury w Ścinawie.