AktualnośćiGmina Ścinawa

Specjalne wydarzenie na najnowszym statku na Odrze (FOTO, WIDEO)

Wczoraj, na najnowszym statku pasażerskim na Odrze, którego właścicielem jest ścinawski samorząd, odbyła się konferencja dotycząca bioróżnorodności rzeki, pod honorowym patronatem Sekretarza Stanu KPRM, Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Krzysztofa Kubowa. Kolejni prelegenci omawiali zagadnienia dotyczące ekologii oraz działania podejmowane przez współpracujące ze sobą gminy z regionu, które w perspektywie stworzą naprawdę bogatą i zróżnicowaną ofertę turystyczną dla gości odwiedzających Krainę Łęgów Odrzańskich.

Konferencja odbyła się na pokładzie statku roboczo nazywanego ŚCINAWA, jednostka została wybudowana od podstaw dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, a także z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Zaproszeni goście mieli okazję podziwiać bioróżnorodność z poziomu Odry, z pokładu najnowszej jednostki pasażerskiej na rzece.

Swoją obecnością spotkanie uświetnili przedstawiciele ministerstwa infrastruktury, przedsiębiorstw państwowych, radni wojewódzcy, wójtowie i burmistrzowie z regionu, a także przedsiębiorcy prywatni.
W konferencji uczestniczyli między innymi: Gabriela Tomik z Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury; Łukasz Pieron – pełnomocnik prezesa PGW Wody Polskie ds. żeglugi śródlądowej i turystyki wodnej z Warszawy; Aleksandra Mosler z Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, kierownik pionu nadzoru nad żeglugą; Mariusz Przybylski – dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu PGW Wody Polskie; Łukasz Kasztelowicz -prezes zarządu WFOŚ we Wrocławiu.

Nowoczesny statek pasażerski cieszy się sporym zainteresowaniem, jeszcze dziś w rejs jednostką wypłyną uczestnicy 3. edycji Forum G2 odbywającego się na wrocławskim stadionie. Jedynym z panelistów, tego ważnego międzynarodowego wydarzenia gospodarczego, jest burmistrz Krystian Kosztyła.

Statek ostatecznie zacumuje w swoim porcie macierzystym w Ścinawie po wybudowaniu niezbędnej infrastruktury. Tu warto podkreślić, że już w przyszłym tygodniu lokalny samorząd podpisze umowę z firmą STRABAG Sp. z o.o. na wykonanie nabrzeża i profesjonalnej przystani.
Wczorajszy rejs i konferencja odbyła się na Odrze w okolicach Ścinawy Polskiej.

Foto: Sławek Klejewski