AktualnośćiGmina Ścinawa

Niepełnosprawni zaprezentowali swoje talenty

Ponad 200 osób z 13 powiatów przybyło wczoraj do Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie na uroczyste podsumowanie projektu „III Dolnośląski Kolorowy Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych”. Twórcy pokazali swoje rękodzielnicze prace, wykonane podczas dedykowanych zajęć, z kolei artyści biorący udział w warsztatach teatralnych i wokalno-tanecznych zaprezentowali swoje występy na scenie. Jury oceniło również zdolności kulinarne uczestników warsztatów, którzy przygotowali pyszne potrawy w ramach konkursu „Palce lizać”. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody i puchary.

Oprócz samych twórców w CTiK pojawili się wczoraj specjalni goście, by podziwiać ich talenty: Paweł Parus pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami, Jadwiga Musiał przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego, Władysław Siwak wicestarosta Powiatu Lubińskiego, Krystian Kosztyła burmistrz Ścinawy, Monika Żogalska wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Ścinawie, Kamila Grabka-Lewin dyrektor Ośrodka Działań Edukacyjnych i Twórczych w Ścinawie i Anna Podbucka dyrektor Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie.
Organizatorzy podkreślają, że pozyskane na projekt środki pozwoliły na zakup niezbędnych materiałów i zatrudnienie 53 instruktorów – wolontariuszy. Niepełnosprawni angażowani były w różne inicjatywy, dzięki czemu objawiło się wiele talentów, które w nich drzemały. Przy okazji wszyscy dobrze się bawili, integrowali i przełamywali własne bariery. Koszt realizacji „III Dolnośląskiego Kolorowego Festiwalu Osób Niepełnosprawnych” to około 64 tys. zł, z czego blisko 40 tys. zł to wsparcie od marszałka województwa dolnośląskiego.

Prace wykonywane były podczas warsztatów: wyrobu biżuterii, witrażu, krawiecko-hafciarskiego, ceramiki, rękodzieła artystycznego oraz kulinarnego. Z kolei artyści, którzy zaprezentowali się na scenie, przygotowywali się podczas zajęć teatralnych, tanecznych i wokalnych. Nad realizacją projektu czuwała niezawodna prezes Fundacji „Przystań” w Ścinawie – Dorota Giżewska.

Lista zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

Warsztat teatralny:
1. WTZ „Ostoja” Głogów
2. WTZ Jawor
3. WTZ Kowary

Warsztat taneczny:
1. WTZ „Uśmiech” Ścinawa
2. WTZ „Słoneczko” Lubin
3. WTZ Strzegom

Warsztat wokalny:
1. WTZ „Przytulisko” Lubin
2. WTZ Jawor
3. WTZ Kowar

Warsztat garncarstwo i ceramika:
1. WTZ Środa Śląska
2. WTZ Złotoryja
3. WTZ „Przytulisko” z Lubina

Warsztat kulinarny „Palce lizać”:
1. WTZ Strzegom
2. WTZ „Słoneczko” Lubin
3. WTZ „Uśmiech” Ścinawa

Warsztat krawiectwo i haft:
1. WTZ „Uśmiech” Ścinawa
2. WTZ „Ostoja” Wrocław
3. WTZ „Przytulisko” Lubin

Warsztat wyrobu biżuterii:
1. WTZ Chojnów
2. WTZ Jawor
3. WTZ Bolesławiec

Warsztat witrażu:
1. WTZ „Uśmiech” Ścinawa

Warsztat rękodzieła artystycznego:
1. WTZ „Jutrzenka” Legnica
2. WTZ „Promyk” Lubin
3. WTZ „Ostoja” Wrocław

Foto: Ula Noszczyńska

Foto: Gmina Ścinawa