AktualnośćiGmina Ścinawa

Ścinawa pomaga poszkodowanym

10 listopada w kamienicy przy ulicy 1 Maja w Ścinawie doszło do tragicznego w skutkach wybuchu gazu. Życie straciło dwoje mieszkańców, pozostali lokatorzy utracili dach nad głową i poczucie bezpieczeństwa. W obliczu tych dramatycznych wydarzeń ogromną odwagą wykazali się sąsiedzi, którzy ryzykując własnym życiem wyciągali znajomych z płonącego i walącego się budynku. Władze gminy, ośrodek pomocy społecznej, mieszkańcy oraz sąsiednie samorządy solidaryzują się poszkodowanymi, organizują zbiórki, przekazują finansowe i rzeczowe wsparcie. W budżecie Ścinawy, na takie kryzysowe działania, stale zabezpieczone są środki, które uruchamiane są w odpowiednich sytuacjach.

– Jesteśmy w kontakcie z rodzinami poszkodowanych, dziś najważniejszy jest powrót do zdrowia dwóch hospitalizowanych mieszkanek Ścinawy, których stan nadal jest poważny. Spotkałem się już z dziećmi, zarówno pani Anny, jak i pani Teresy, to bliscy są najlepiej poinformowani, rodziny najlepiej znają aktualne potrzeby, a my robimy wszystko, żeby je zabezpieczyć – mówi burmistrz Krystian Kosztyła.

Krótko po wybuchu Tomasz Dynerowicz, reprezentujący firmę zarządzają nieruchomością przy ulicy 1 Maja, po kontakcie z częścią właścicieli mieszkań, deklarował, że jest wola odbudowania zniszczonego obiektu. Kamienica była ubezpieczona, jednak pieniądze z polisy nie pokryją w całości kosztów, dlatego DOMATOR ogłosił zbiórkę: https://zrzutka.pl/h5k69n.

Ponadto w porozumieniu z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ścinawie, który koordynuje działania samorządu wspierające poszkodowanych w wybuchu, pomoc zaoferowało Stowarzyszenia „Aktywnie dla Gminy Ścinawa”. Darowizny można wpłacać na konto bankowe tej organizacji w BGŻ BNP PARIBAS S.A., nr: 36 1600 1462 1833 5242 8000 0001. W tytule przelewu należy wpisywać: „Zbiórka na rzecz rodzin poszkodowanych w wyniku wybuchu gazu w Ścinawie”.
Zgromadzone środki zostaną przekazane w całości dla potrzebujących! Więcej szczegółów na profilu na Facebooku stowarzyszenia pod adresem: https://www.facebook.com/761038920602328/posts/4777974458908734/.

Sam MGOPS zaapelował o zbiórkę potrzebnego wyposażenia mieszkań, o przekazywanie darów rzeczowych, takich jak: koce, pościel, ręczniki, odzież, środki higieniczne, artykuły chemiczne, drobne artykuły gospodarstwa domowego. Przedmioty należy przynosić do siedziby ośrodka przy ul. Kościuszki 1 w Ścinawie w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00. Preferowane są rzeczy NOWE.
Natomiast jeżeli chodzi o przedmioty o dużych gabarytach, takie jak sprawny sprzęt AGD (w tym lodówki, pralki, kuchenki) i niezniszczone meble, po wstępnej weryfikacji oraz przygotowaniu do transportu, będą odbierane z terenu gminy przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Ścinawie, a następnie zmagazynowane i przekazywane w odpowiednim czasie potrzebującym.
UWAGA: MGOPS, realizujący zadania samorządu w zakresie pomocy i posiadający do tego odpowiednie narzędzia prawne, gwarantuje bezpłatną pomoc psychologiczną wszystkim, którzy potrzebują takiego wsparcia w związku z ostatnim wydarzeniem.

W geście solidarności środki na pomoc poszkodowanym przekazały już gminy Lubin i Prochowice, ścinawski samorząd ma również zabezpieczone w budżecie fundusze na takie kryzysowe sytuacje. Gmina posiada także lokale zastępcze dla obecnie hospitalizowanych.

Przyczyny wybuchu są nadal analizowane przez biegłych, a zarządca budynku wyjaśnia kwestie posiadanych praw do poszczególnych lokali, również tych, które nie były zamieszkane. Dopiero po zakończeniu śledztwa, po wyjaśnieniu wszelkich kwestii formalno-prawnych, można będzie rozpocząć pierwsze prace rozbiórkowe. Sytuacja jest skomplikowana, jednak DOMATOR w porozumieniu ze ścinawskim samorządem dąży do jak najszybszego jej rozwiązania.

Warto podkreślić, że mieszkańcy dwóch sąsiadujących budynków, które były od momentu zdarzenia wyłączone z użytkowania, otrzymali, na podstawie pracy ekspertów i biegłych, zgody na powrót do swoich mieszkań.