AktualnośćiGmina Ścinawa

Desant dla życia – pasjonaci historii płyną dla Igi

Wczoraj w ścinawskim porcie zacumowali swoją łódź specjalni goście, członkowie szczecińskiego Stowarzyszenia Templum płyną Odrą do Gliwic i postanowili przenocować oraz uzupełnić zapasy właśnie w naszej miejscowości. Sama wyprawa oprócz wymiaru historyczno-poznawczego ma również inny ważny cel – kwestę na rzecz chorej Igi Czekalskiej, 3-latki zmagającej się z rdzeniowym zanikiem mięśni: https://www.siepomaga.pl/Iga?fbclid=IwAR1o49Dtv8jIdMnWu7I-qfoN6pwDIhgUnO7AOv0OCrTjUQMtHrBTzWHMbAE. Z grupą podróżników spotkał się przewodniczący Rady Miejskiej w Ścinawie Marek Szopa.

Wyprawa rozpoczęła się 10 dni temu w Szczecinie. 4-osobowy zespół przemierza trasę zabytkową łodzią desantową, wyposażoną w leciwy silnik. – Dotychczas pływaliśmy głównie po jeziorach, to nasz pierwszy kontakt z rzeką. Na samej łodzi nie ma zbyt wiele miejsca, więc musimy się dobrze dogadywać. Płyniemy powoli, ale z każdym dniem jesteśmy bliżej naszego celu – tłumaczą podróżnicy.
Dariusz de Lorm, jeden z inicjatorów wyprawy przyznał, że w planach nie ujęli przystanku w Ścinawie, jednak po drodze dowiedzieli się o historycznych walorach naszej miejscowości i postanowili się rozejrzeć oraz przenocować. – Jesteśmy urzeczeni okolicą Odry i życzliwością mieszkańców. Zwiedziliśmy pobieżnie pobliski bunkier, który zabezpieczyli lokalni pasjonaci i… późną jesienią tutaj wrócimy, by przygotować materiał filmowy o Ścinawie – tłumaczy pasjonat historii.

Dziś o godzinie 9:00 goście wypłynęli z portu. Wyprawę relacjonują na facebookowym profilu stowarzyszenia: https://www.facebook.com/stowarzyszenietemplum.