AktualnośćiGmina Ścinawa

W centrum Ścinawy rewitalizują również oświetlenie (FOTO)

Nowoczesne i energooszczędne – już niebawem właśnie takie latarnie będą oświetlały ścinawski rynek, a także plac zabaw, pobliskie drogi oraz chodniki, które objęte są inwestycją zatytułowaną „Rewitalizacja zabytkowej strefy centrum miasta Ścinawa poprzez przebudowę nawierzchni rynku i przyległych ulic – etap I wraz z małą architekturą, zagospodarowaniem terenu”. Oprócz rozdzielania kanalizacji na sanitarną i deszczową, wymiany wodociągów, nowej sieci gazowej, układania granitowych nawierzchni w sercu miasta modernizowane jest również oświetlenie uliczne. Dotychczasowe było stare, mocno wyeksploatowane i uzbrojone w energochłonne lampy sodowe. W obszarze realizowanego obecnie przedsięwzięcia pojawi się łącznie kilkadziesiąt punktów świetnych, będzie ich więcej niż wcześniej, nowe latarnie nie tylko poprawią bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, ale również wpłyną korzystanie na estetykę centrum Ścinawy.

Wykonawca, firma WASBUD Robert Wąs z Grodkowa, wzdłuż wcześniej wybrukowanej ulicy 1 Maja ustawił słupy w grafitowym kolorze z anodowanego aluminium, na które zakłada LED-owe i energooszczędne oprawy. W ramach inwestycji powstają latarnie w wersji dedykowanej oświetlaniu dróg i chodników, takie jak właśnie zainstalowane przy 1 Maja, ale np. bliżej ratusza oraz budowanej fontanny montowane będą nieco niższe latarnie parkowe, jednak w tej samej stylistyce i z wykorzystaniem identycznych opraw. Wykonawca, po wcześniejszym przygotowaniu niezbędnej infrastruktury, systematycznie będzie ustawiał kolejne punkty świetlne.

Przypomnijmy, że zawarty przez gminę pod koniec maja ubiegłego roku kontrakt z firmą WASBUD Robert Wąs z Grodkowa opiewa na kwotę ponad 12,6 mln złotych brutto. Ścinawski samorząd na zadanie pn. „Rewitalizacja zabytkowej strefy centrum miasta Ścinawa poprzez przebudowę nawierzchni rynku i przyległych ulic – etap I wraz z małą architekturą, zagospodarowaniem terenu” pozyskał aż 11,4 mln złotych bezzwrotnego wsparcia. Środki pochodzą głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.