AktualnośćiGmina Ścinawa

Widać efekty prac na oczyszczalni! (FOTO)

Firma Hydro-Marko z Jarocina modernizuje ścinawską oczyszczalnię ścieków oraz dostosowuje ją do wymagań sieci kanalizacyjnej, która swoim zasięgiem obejmie całą gminę. Wykonawca montuje wentylację na wszystkich nowych obiektach i kontynuuje roboty ziemne związane z montażem rurociągów pomiędzy poszczególnymi urządzeniami oraz przygotowuje sieci kablowe.

Prace postępują bardzo sprawnie, obecnie firma z Jarocina ma zaangażowanych w realizację inwestycji kilkadziesiąt osób. Wykonawca zamontował już zgarniacze osadu na osadnikach wtórnych oraz pomosty i drabiny. Budowlańcy kładą powłoki izolacji wewnętrznych, docieplili również osadniki, zbiornik zagęszczania oraz tlenowej stabilizacji osadu. Zgodnie z projektem pojawiły się nowe obiekty, te są sukcesywnie wyposażane technologicznie i wykańczane, jak choćby budynek dmuchaw, w którym robotnicy aktualnie spawają poszczególne elementy kanałów dostarczających powietrze do dyfuzorów zainstalowanych w komorach tlenowych.
Warto podkreślić, że wiele z wykorzystanych do modernizacji oczyszczalni rozwiązań i urządzeń zostało wykonanych i dostarczonych przez firmę Hydro-Marko, od lat specjalizującej się w tej branży.

Przypominamy, że kwota zawartego z wykonawcą kontraktu na modernizację oczyszczalni ścieków wynosi 19.197.840,00 zł brutto. Przedmiotowa inwestycja ma zakończyć się w grudniu br. i jest ona częścią większego przedsięwzięcia dotyczącego rozbudowy, modernizacji i remontu systemu sieci kanalizacji sanitarnej i wodnej w gminie, na które ścinawski samorząd pozyskał rekordową dotację unijną na poziomie blisko 60 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Oczywiście znaczący, z uwagi na bardzo szeroki zakres i wartość całego projektu, wkład własny pokryty musi być niskooprocentowaną pożyczką. Dodać należy, że w ramach dofinansowanego zadania realizowane są obecnie prace aż w 7 miejscowościach gminy, a za chwilę rozpoczną się w kolejnych 4. Także w samej Ścinawie, przy okazji rewitalizowanego centrum, przebudowywana jest kanalizacja oraz wymieniana na zupełnie nową sieć wodociągowa