AktualnośćiGmina Ścinawa

Granitowe uliczki i chodniki z ciętej kostki (FOTO)

W ramach inwestycji związanej z rewitalizacją centrum Ścinawy, w obszarach, w których zrealizowano prace ziemne dotyczące przebudowy kanalizacji, nowej sieci wodociągowej, gazowej oraz oświetleniowej, układane są już nawierzchnie ulic, chodników i miejsc postojowych. Materiał wykorzystywany podczas prowadzonych robót brukarskich, zgodnie z uzgodnieniami z konserwatorem zabytków, to przede wszystkim granit. Ten układany w ciągach dla pieszych jest cięty i równy, z czego z pewnością ucieszą się miłośniczki obuwia nazywanego popularnie szpilkami. Rewitalizowanym obszarom charakteru dodają nowe hydranty, spersonalizowane kanalizacyjne włazy i inne szczegóły, które składają się w spójną całość.

Przypomnijmy, że wykonawca zadania pn. „Rewitalizacja zabytkowej strefy centrum miasta Ścinawa poprzez przebudowę nawierzchni rynku i przyległych ulic – etap I wraz z małą architekturą, zagospodarowaniem terenu” jest firma WASBUD Robert Wąs z Grodkowa. Zawarty pod koniec maja ubiegłego roku kontrakt opiewa na kwotę ponad 12,6 mln złotych brutto. Ścinawski samorząd na wskazany tytuł inwestycyjny pozyskał aż 11,4 mln złotych bezzwrotnego wsparcia. Środki pochodzą głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.
Warto zaznaczyć, że część materiału, z którego powstają nowe nawierzchnie pochodzi z odzysku. Kostkę zabezpieczono np. po przebudowie ulicy Wołowskiej (na wysokości Park & Ride), ale również już podczas prowadzonej inwestycji w rynku, który dawniej cały był pokryty granitem, a ostatnio czarnym asfaltem.. Stary bruk wykorzystany został m.in. do utwardzenia miejsc parkingowych powstających przy rewitalizacji centrum Ścinawy.