AktualnośćiGmina Ścinawa

Będzie jaśniej i ekonomiczniej- jest dotacja na modernizację oświetlenia!

Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o dofinansowaniu ośmiu projektów modernizacji oświetlenia ulicznego i drogowego, w których uczestniczy w sumie 40 gmin. Łączna wartość planowanych inwestycji przekracza 180 mln zł, a wsparcie finansowe, jakie otrzymają samorządy, wyniesie ponad 133,5 mln zł. W gronie beneficjentów jest także Gmina Ścinawa, która w porozumieniu z Polanicą Zdrój (przewodniczący i lider partnerstwa), Chocianowem i Lubinem, aplikowała o wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 na modernizację i rozbudowę oświetlenia ulicznego w mieście oraz na wsiach, a także dostosowanie go do obowiązujących norm.

Ścinawski samorząd, dzięki przyjętym przez radnych w październiku 2020 roku zmianom w wieloletniej prognozie finansowej (WPF), zabezpieczył w budżecie wymagane środki i złożył komplet dokumentów, wraz z opracowanym wspólnie z firmą Tauron Polska Energia – dystrybutorem i operatorem sieci energetycznych, projektem modernizacji sieci oświetlenia ulicznego (gmina posiada już pozwolenia na budowę). O sprawie pisaliśmy w artykule: Radni przyjęli zmiany w WPF, staramy się o pieniądze na oświetlenie!.

Celem przedsięwzięcia jest m.in.: dostosowanie oświetlenia ulicznego do aktualnych norm, obniżenie energochłonności systemu, zwiększenie bezpieczeństwa ruchu kołowego i przechodniów na drogach, prawidłowe oświetlenie przejść dla pieszych, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, unowocześnienie, podniesienie niezawodności i jakości funkcjonowania oświetlenia ulicznego. Ścinawa wraz z innymi samorządowymi partnerami wnioskowała o łączne wsparcie na poziomie ponad 34 mln zł, z czego dla naszej gminy o dotację w kwocie 6.590.318,78 zł. Miło nam zakomunikować, że Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyznał całe wsparcie, o które Ścinawa aplikowała (maksymalny poziom dofinansowania to 75% zakładanych kosztów)!
– Chcę podkreślić, że tak jak w wielu innych przypadkach, spory udział w pozyskaniu środków zewnętrznych na realizację projektu modernizacji oświetlenia mają radni, którzy rozumieją potrzebę zabezpieczania funduszy w budżecie na etapie aplikowania o wsparcie, i którzy w październiku minionego roku zagłosowali za zmianami w WPF. Ta spora kwota ponad 6,5 mln zł dotacji pozwoli zmodernizować oświetlenie na terenie naszej gminy i miasta, co bez wątpienia przełoży się na poprawę bezpieczeństwa. Oprócz tego, planowana przebudowa, dzięki zastosowanym energooszczędnym rozwiązaniom i oprawom LED, pozwoli samorządowi zaoszczędzić środki budżetowe w przyszłości, a to w związku ze stale rosnącymi cenami prądu bardzo pożądane działanie – zaznacza burmistrz Krystian Kosztyła.

Po podpisaniu umowy na dofinansowanie, w II kwartale br. ogłoszony zostanie przetarg na realizację tej oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji. Przewiduje się, że roboty rozpoczną się za około 4 miesiące, a całe przedsięwzięcie, obejmujące niemalże wszystkie gminne miejscowości zakończone zostanie najpóźniej we wrześniu przyszłego roku.