AktualnośćiGmina Ścinawa

Będzie kolejny fragment ścieżki rowerowej (FOTO)

Jeszcze jesienią Rada LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich”, w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju, przyznała ścinawskiemu samorządowi dofinansowanie w kwocie 200.000,00 zł na zadanie pn. „Budowa ścieżki rowerowej trasą dawnej kolei na terenie gminy Ścinawa w granicach Krainy Łęgów Odrzańskich”. Następnie wniosek trafił do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, który odpowiada za przygotowanie umów o dofinansowanie. W międzyczasie dopięte zostały wszelkie formalności i naniesione ostatnie poprawki, a niebawem nastąpi podpisanie dokumentu.

Gmina Ścinawa ubiegała się o maksymalne wsparcie w ramach programu i takie dofinansowanie Rada LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich” przyznała. Koszty przedsięwzięcia wg projektu wynoszą 314.317,15 zł, tym samym wkład ścinawskiego samorządu szacuje się na poziomie 114.317,17 zł.

W ramach realizacji opisywanego wyżej zadania powstanie kolejny odcinek asfaltowej ścieżki rowerowej o długości ponad 1,4 km, szerokości 3 m oraz utwardzonym po obydwu stronach poboczu. Nowy fragment biegł będzie nasypem dawnego torowiska, pomiędzy nieczynnym przejazdem kolejowym w pobliżu tzw. „Cegielni”, a przejazdem kolejowym na drodze powiatowej do Sitna. Odcinek będzie się łączył z drogą rowerową wzdłuż przebudowanej pod koniec ubiegłego roku ulicy Legnickiej w Ścinawie i jej fragmentem już poza miastem (dzięki pozyskanym przez powiat lubiński środkom z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej).
Aktualnie nowa droga rowerowa ma blisko 2 kilometry, a po wybudowaniu kolejnego odcinka do dyspozycji rowerzystów, ale też rolkarzy, czy biegaczy będzie łącznie ponad 3 km trasy. Planuje się, że nowy fragment ścieżki, która docelowo połączyć ma Ścinawę z Prochowicami, powstanie do końca października br.

Gmina Ścinawa dysponuje ważnym pozwoleniem na budowę odcinaka drogi rowerowej pomiędzy Ścinawą, a Wielowsią, ostatnią wsią na jej terenie na przebiegu dawnej linii kolejowej i zamierza etapowo i konsekwentnie realizować jej budowę.

– Rozwijamy cały projekt, obecnie mamy deklarację burmistrz Alicji Sielickiej o zaangażowaniu się w przedsięwzięcie i doprojektowanie fragmentu drogi rowerowej na terenie gminy Prochowice. Oprócz połączenia ekologiczną trasą naszych dwóch miast docelowo myślimy również o dotarciu z Prochowic do Rogowa Legnickiego, miejscowości nadodrzańskiej, gdzie niegdyś funkcjonowała przeprawa promowa i połączenie z Lubiążem po drugiej stronie rzeki. Chcemy powiązać drogę rowerową z ofertą żeglowania po Odrze, co w przyszłości ma stanowić atrakcyjną ofertę turystyki weekendowej- tłumaczy burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.
Fragment ścieżki, na który ścinawski samorząd pozyskał dofinansowanie, odcinek do zrealizowania w br.:

Odcinek ścieżki rowerowej wzdłuż przebudowanej w zeszłym roku ulicy Legnickiej i jej fragment za miastem: