AktualnośćiGmina Ścinawa

Nowy wizerunek CTiK (FOTO)

W grudniu 2020 roku Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie świętowało 10-lecie funkcjonowania w siedzibie przy ulicy Kościuszki. Dekadę temu ośrodek przeniósł się do wyremontowanych i przebudowanych obiektów po dawnej Szkole Podstawowej nr 2 oraz kinie „Szarotka”. Niestety, z powodu pandemii COVID-19, zaplanowane uroczystości rocznicowe i spotkania z zaproszonymi gośćmi zostały odwołane. W związku z trudną sytuacją pracownicy postanowili zrobić siedzibie ośrodka specjalny prezent, z którego w przyszłości skorzystają uczęszczający na zajęcia, biorący udział w imprezach okolicznościowych i wydarzeniach kulturalnych, ogólnie wszyscy korzystający z obiektu. Osoby zatrudnione w CTiK własnymi rękoma przeprowadziły gruntowny remont placówki.

– Remont rozpoczęliśmy na początku minionego roku, całkowicie odmalowana została sala widowiskowa, stare i niepasujące do charakterystyki pomieszczenia lampki ścienne zastąpiliśmy nowoczesnymi, minimalistycznymi kinkietami. Modernizacji i zmiany aranżacji doczekała się także centralna część sali głównej, czyli scena, to dzięki dotacji pozyskanej w konkursie „WzMOCnij swoje otoczenie”, zorganizowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetycznych. Pozyskane środki zewnętrze pozwoliły na zakup kurtyn, zamontowanych na systemie szynowym eurotrack. Udało się również doposażyć zaplecze techniczne, które wzbogaciło się o systemy mikrofonów bezprzewodowych Shure BLX , a także statyczne oświetlenie pixel bar – tłumaczy Anna Podbucka, dyrektor CTiK w Ścinawie.

Więcej o dotacji: http://ctik.scinawa.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=1175:centrum-turystyki-i-kultury-w-scinawie-z-profesjonalnym-wyposazeniem&Itemid=373.

Wyremontowany został także główny hol ośrodka, który po 10 latach nie wyglądał już estetycznie. Wszystko dzięki środkom pozyskanym od darczyńcy, który chce pozostać anonimowy. Na ścianach korytarza znalazły się kinkiety galeryjne, które posłużą przyszłym wystawom. W tym celu wykonano także nową instalację elektryczną, z systemem przełączników oraz zabezpieczeniami umiejscowionymi w rozdzielni prądowej. Oświetlenie bazuje na energooszczędnych żarówkach led-owych, o niskiej mocy, charakteryzujących się przy tym ciepłą, przyjemną barwą, emitowanej wiązki światła.

– Idąc za ciosem postanowiliśmy zmodernizować przestarzały system monitoringu, który nie zapewniał już nagrań w wystarczającej jakości. Na przestrzeni ostatnich lat dało się zaobserwować postęp technologiczny. Stare kamery i rejestrator zastąpione zostały teraz nowymi, gwarantującymi nagrania wysokiej rozdzielczości 5mpix, zapewniając obraz z doskonałą szczegółowością również nocą – relacjonuje Przemysław Kulak z CTiK.

Swój prezent z okazji 10. urodzin otrzymało również zaplecze kuchenne, które w perspektywie ostatniego roku zostało wyposażone w nowe naczynia. Dokupiono m.in.: sztućce, szklanki, półmiski, salaterki i inne najbardziej potrzebne w przestrzeni kuchennej przybory. Uzupełnione zostały także naczynia z posiadanej zastawy, tak by biorący je w użyczenie goście mogli organizować nawet największe uroczystości. Na stanie znalazły się ponadto wysokiej jakości garnki oraz patelnie, wykonane ze stali nierdzewnej. Największy zakup to profesjonalna gastronomiczna chłodnia o pojemności aż 1200 litrów.

Warto zaznaczyć, że wszystkie prace wykonane zostały systemem gospodarczym, na co pozwoliła zmiana obowiązków pracowniczych, w czasie, kiedy nie odbywają się stacjonarne wydarzenia kulturalne. Należy podkreślić, że remont był możliwy również dzięki pozyskanym sponsorom i dotacjom zewnętrznym. Czas ograniczonego funkcjonowania CTiK wykorzystywany jest m.in. na tego typu prace. Odświeżenia doczekają się niebawem kolejne pomieszczenia, a sieć teleinformatyczna zostanie zmodernizowana i uporządkowana.

– Dziękuję wszystkim pracownikom jednostki, którzy czują się odpowiedzialni za nasze Centrum Turystyki i Kultury oraz starają się unowocześniać obiekt. Pozyskują na ten cel zewnętrzne środki, poświęcają czas i zdolności, z własnej woli wykonują prace, których przecież nie mają zapisanych w zakresach obowiązków. Jestem przekonany, że po ponownym otwarciu ośrodka, korzystający z jego oferty goście, docenią pozytywne zmiany – podkreśla burmistrz Krystian Kosztyła.