AktualnośćiGmina Ścinawa

Podpory gotowe, wykonują najazdy (FOTO)

Berger Bau Polska Sp. z o.o. z Wrocławia, wykonawca remontu mostu nad Odrą w Ścinawie, kontynuuje prace związane z budową tymczasowej przeprawy. Przeniesie na obiekt ruchu, które zaplanowano w drugim kwartale br., pozwoli rozpocząć na zabytkowym moście drogowym główne prace naprawcze. Aktualnie budowlańcy kończą ustawiać podpory, na których posadowiona będzie przeprawa zastępcza. Przygotowywane są również najazdy na obiekt tymczasowy.

– W zasadzie podpory są już gotowe, a w przyszłym tygodniu ruszamy pełną parą z realizacją najazdów na most tymczasowy, najpierw od strony Ścinawy, później z drugiej strony rzeki. Z informacji jakie posiadamy wynika, że także w przyszłym tygodniu konstrukcja przeprawy zastępczej zostanie wysłana statkiem ze Stanów Zjednoczonych, gdzie została wykonana. Obiekt w częściach trafi do nas w połowie lutego – tłumaczy Janusz Buhl, kierownik budowy.

Kiedy w lutym tymczasowy obiekt zostanie dostarczony do Ścinawy, konstrukcja do jego montażu ma być już całkowicie gotowa. Sam dojazd na przeprawę powinien być łatwy i intuicyjny, ma odbywać się po dobrze przygotowanych, wyasfaltowanych najazdach. Z kolei na moście zastępczym zostanie umieszczona warstwa kruszywa, celem zapobieżenia ślizganiu się pojazdów. Ruch odbywał się będzie wahadłowo, dokładnie na takich samych zasadach, jak obecnie po zabytkowym obiekcie.

Budowlańcy zapewniają, że pogoda nie ma w zasadzie wpływu na prowadzone prace, w najbardziej mroźne dni koncentrowali się na innych działaniach, niż roboty ziemne związane z wykonaniem dojazdów.

Most zastępczy zostanie udostępniony uczestnikom ruchu dopiero po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie, sama procedura, już po zakończeniu jego budowy, potrwa około 3 tygodnie.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Odział we Wrocławiu, na zlecenie której realizowany jest remont, informuje, że planowany termin zakończenia wszystkich prac to przełom II i III kwartału przyszłego roku. Wartość całości zadania to kwota 28 mln złotych.