AktualnośćiGmina Ścinawa

Ruszyły prace przy budowie mostu tymczasowego (FOTO)

Firma Berger Bau, wykonawca remontu mostu nad Odrą w Ścinawie, otrzymała pozwolenie na budowę obiektu tymczasowego. Przeniesie przeprawy pozwoli rozpocząć główne prace naprawcze na istniejącym moście zabytkowym. Uruchomienie obiektu tymczasowego i objazdu planowane jest w II kwartale 2021 r. Most zastępczy będzie miał konstrukcję składanej kratownicy o długości 414 metrów. Został zamówiony w Stanach Zjednoczonych i będzie montowany na stalowych rurach oraz oczepach w bezpośrednim sąsiedztwie przeprawy stałej.

Remont mostu w Ścinawie rozpoczął się na początku br. Wprowadzony został ruch wahadłowy, a budowlańcy przystąpili do zabezpieczania stalowej konstrukcji obiektu – piaskowania poszczególnych elementów i zabezpieczania ich specjalną antykorozyjną powłoką. W trakcie prac okazało się, że most był bardziej zniszczony, niż wykazywały wcześniejsze ekspertyzy.

Teraz wykonawca koncentruje się na budowie mostu tymczasowego, dopiero po przepięciu ruchu na ten obiekt, możliwe będzie rozpoczęcie działań związanych z wymianą płyty mostowej i nawierzchni asfaltowej oraz remontem strażnic. Uwaga: przeprawa zastępcza dopuszczała będzie przejazd samochodów o maksymalnej masie nie przekraczającej 15 ton, czyli tyle, co aktualnie na istniejącej przeprawie.

– Sam dojazd na zastępczy most będzie łatwy i intuicyjny, ma odbywać się po dobrze przygotowanej, wyasfaltowanej drodze. Na moście umieścimy warstwę kruszywa, by zapobiegała ślizganiu się pojazdów, szczególnie w okresie zimowym. Ruch odbywał się będzie wahadłowo, dokładnie na takich samych zasadach, jak obecnie po zabytkowym obiekcie – tłumaczy Janusz Buhl, kierownik budowy.

Most zastępczy zostanie udostępniony uczestnikom ruchu dopiero po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie, sama procedura, już po zakończeniu jego budowy, potrwa ok. 3 tygodni.

Cały zakres prac na zabytkowym moście w Ścinawie, oprócz wymienianych wyżej, obejmuje jeszcze:
– remont podpór;
– rozbiórkę nawierzchni i płyty pomostowej;
– wymianę skorodowanych elementów konstrukcji stalowej;
– wykonanie nowej żelbetowej monolitycznej płyty pomostowej;
– wykonanie izolacji – wykonanie nawierzchni;
– zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej przęseł;
– naprawę balustrad mostu;
– wymianę dylatacji;
– wymianę elementów odwodnienia;
– remont strażnic, wież w obrębie przeprawy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Odział we Wrocławiu, na zlecenie której realizowany jest remont, informuje, że planowany termin zakończenia wszystkich prac to przełom II i III kwartału 2022 r. Wartość całości zadania to ok. 28 mln złotych.

– W związku z pandemią COVID-19 wydłużyły się niektóre procedury administracyjne, stąd zapewne opóźnienie w budowie mostu tymczasowego – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – Dla naszej lokalnej społeczności najważniejsze jest jednak, że przeprawa zastępcza powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie stałego obiektu. Wcześniej rozważana była możliwość stukilometrowego objazdu. Na szczęście Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Odział we Wrocławiu pozytywnie odniosła się do apeli lokalnych samorządowców, przedsiębiorców i mieszkańców, dzięki czemu, podczas remontu właściwego, będziemy mogli bez przeszkód przeprawiać się przez Odrę w Ścinawie – uzupełnia burmistrz.