AktualnośćiGmina Ścinawa

Ścinawa wysoko w rankingu najbogatszych miast dzięki dotacjom

Serwis naszemiasto.pl, którego właścicielem jest Grupa Polska Press, jeden z największych wydawców w kraju, opublikowała ranking najbogatszych miast na Dolnym Śląsku. Bardzo wysokie, bo aż 13. miejsce w zestawieniu zajęła Ścinawa, z kwotą ponad 5,5 tys. zł dochodu do budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Uwaga: ranking uwzględnia wszelkie dochody, łącznie z pozyskanymi dotacjami, a te jak wiemy w przypadku Ścinawy są niebagatelne, stąd wysoka pozycja naszego samorządu. Miliony złotych wsparcia zewnętrznego i wysoka skuteczność jaką obserwujemy w ostatnich latach w zakresie pozyskiwania funduszy europejskich, pozwalają gminie dynamicznie się rozwijać, mimo, iż biorąc pod uwagę wyłącznie tzw. dochody podatkowe, ścinawski samorząd nadal klasyfikowany jest jako najuboższy spośród wszystkich w powiecie lubińskim.

– Dzięki dotacjom, które skutecznie pozyskujemy, nasz samorząd zajął tak wysokie miejsce w rankingu Gazety Wrocławskiej. Wielomilionowe wsparcie zewnętrzne na inwestycje, o które z powadzeniem się ubiegaliśmy, jest klasyfikowane jako dochód, stąd bardzo wysoka pozycja Ścinawy w całym zestawieniu. Jeszcze w czerwcu marszałek województwa, gratulował nam zdobycia 2. pozycji spośród wszystkich 169 gmin na Dolnym Śląsku pod względem dotacji z RPO WD pozyskanych na jednego mieszkańca, w kończącej się perspektywie finansowania unijnego – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

Ranking: TOP 15. Zobacz najbogatsze miasta na Dolnym Śląsku (LISTA), przygotowany przez Gazetę Wrocławską.

Jeżeli natomiast weźmiemy wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca (tzw. wskaźnik G), opublikowany niedawno przez Ministerstwo Finansów, to nasza gmina niezmiennie od wielu lat jest klasyfikowana jako najuboższa w cały powiecie lubińskim, a biorąc pod uwagę kraj, znajduje się obecnie na 924. miejscu wśród wszystkich 2477 analizowanych przez ministerstwo samorządów. Tutaj podstawę zestawienia stanowią wyłącznie dane o dochodach podatkowych gmin za 2019 r. (według stanu na 30 czerwca br.). Chodzi m.in. o dochody z tytułu opłat (np. eksploatacyjnej) i podatków: od nieruchomości, rolnego, leśnego, a także udziały we wpływach z CIT i PIT.
Ścinawa to najmniej zamożna gmina powiatu lubińskiego, z dochodami na poziomie ponad 1,6 tys. zł na mieszkańca.
Miasto Lubin zajmuje 168. miejsce, z dochodami podatkowymi w kwocie 2,6 tys. zł na mieszkańca.
Zdecydowanie wyżej w ministerialnym rankingu uplasowały się pozostałe samorządy z naszego powiatu: Rudna na 25. miejscu z dochodami ponad 4,7 tys. zł na mieszkańca oraz gmina wiejska Lubin na 38. z ponad 4,1 tys. zł na mieszkańca.

Wskaźniki dochodów dla gmin, które służą do obliczenia tzw. janosikowego na 2021 r. dostępne: TUTAJ.

O zestawianiu pisał również portal: www.lubin.pl w artykule: Najbogatsze i najbiedniejsze gminy.

– Ranking Gazety Wrocławskiej obrazuje naszą skuteczność w pozyskiwaniu dotacji celowych, z przeznaczeniem na konkretne inwestycje. Natomiast biorąc pod uwagę same dochody z podatków, które są zdecydowanie niższe, niż u naszych sąsiadów, utrzymujemy się nadal na niezmienionej ostatniej pozycji w powiecie, między innymi dlatego, że gminy miejska i wiejska Lubin oraz Rudna, są znaczącymi beneficjentami miedziowego koncernu. Ścinawa ma ambitne plany, dokonujemy dużych inwestycji, zależy nam na rozwoju całej gminy i sukcesywnym zaspokajaniu potrzeb mieszkańców, pewnie dlatego jesteśmy skuteczniejsi, też bardziej zdeterminowani od innych samorządów w pozyskiwaniu dotacji – podsumowuje szef ścinawskiego samorządu.