AktualnośćiGmina Ścinawa

Szkoła ogrzewana gazem (FOTO)

Zakończyła się przebudowa kotłowni w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ścinawie. Placówka ogrzewana jest gazem, to kolejne proekologiczne działanie ścinawskiego samorządu, które ma na celu redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz poprawę jakości powietrza w mieście. Zadanie zrealizowała firma HEJAN Technika Grzewcza i Sanitarna Henryk Janusz z Nowego Sącza. Wartość inwestycji to 543.590,17 zł brutto.

Ogólny zakres prac obejmował przebudowę kotłowni węglowej na gazową wraz z instalacjami. Dotychczas placówka i woda na jej potrzeby, ogrzewane były węglem kamiennym. Modernizacja przyniesie pozytywne efekty dla środowiska, ale zdaniem zarządzających szkołą, w perspektywie przełoży się również na oszczędności. Warto przypomnieć, że podczas zakończonej niedawno przebudowy w segmentach B i C wymieniono stare rury oraz zainstalowano nowe kaloryfery.

– Modernizacja systemu ogrzewania w szkole to efekt konsekwentnych działań ścinawskiego samorządu, który postawił na ekologię. W pełni zautomatyzowana kotłownia gazowa nie tylko poprawi jakość powietrza w mieście, ale przełoży się także na czystość w obrębie całego obiektu, z którego korzystają dzieci. Wreszcie, inwestycja będzie przynosiła oszczędności – wylicza Przemysław Linda, kierownik Referatu Inwestycji w ścinawskim UMiG.

W nawiązaniu do proekologicznej działalności gminy, przypominamy, że na początku października ścinawski samorząd podpisywał z mieszkańcami i właścicielami nieruchomości z terenu gminy umowy na wymianę tzw. „kopciuchów”, na ekologiczne źródła ciepła, w ramach zadania: „Poprawa efektywności energetycznej poprzez wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie gmin legnicko-głogowskiego obszaru interwencji”. Pierwszy nabór cieszył się sporym zainteresowaniem, aż 117 beneficjentów otrzyma wsparcie na wymianę pieców. Warto wspomnieć, że wszyscy aplikujący spełnili kryteria. Przypomnijmy, że dzięki pozyskanej przez gminę dotacji do dyspozycji mieszkańców jest łącznie aż 4 mln zł, dla pojedynczego wnioskującego wsparcie może wynosić nawet 20.000,00 zł. Więcej w artykule: Umowy na piecowe granty.