Aktualnośći

Dolnośląska Autostrada Rowerowa m.in. przez Ścinawę i Lubin! (FOTO)

Ponad 500 kilometrów doskonale przygotowanych tras rowerowych połączy atrakcje turystyczne regionu, Dolnośląska Autostrada Rowerowa jest inicjatywą Stowarzyszenia „Rzeczpospolita Samorządna”, organizacji złożonej w 2018 roku przez województwo dolnośląskie, miasto Lubin, powiat lubiński, gminy Siechnice i Ścinawa. Stowarzyszenie, któremu przewodniczy burmistrz Krystian Kosztyła skupia aktualnie 25 samorządów, a kolejnych kilkanaście już zadeklarowało swój akces! Właśnie przez tereny gmin będących członkami „Rzeczpospolitej Samorządnej” przewidziano przebieg rowerowego szlaku. Wczoraj w Rudzie Sułowskiej przedstawiciele samorządów na czele z marszałkiem województwa Cezarym Przybylskim oraz instytucji państwowych podpisali list intencyjny w sprawie tego ambitnego projektu, który powinien się ziścić do końca 2023 roku. W naszej gminie fragmentem Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej będzie odcinek pomiędzy Ścinawą, a Prochowicami, w części już wybudowany, ważnym elementem tej trasy będzie również droga rowerowa wzdłuż krajówki nr 36 pomiędzy Ścinawą, a Lubinem.

O ogólnej koncepcji projektu i jego walorach, tytułem wstępu, mówił przewodniczący zarządu Stowarzyszenia „Rzeczpospolita Samorządna” Krystian Kosztyła. Szef ścinawskiego samorządu prowadzący wczorajsze spotkanie, zapowiedział kolejnych prelegentów. Dolnośląska Autostrada Rowerowa zyskała aprobatę samorządu województwa, reprezentowanego przez marszałka Cezarego Przybylskiego oraz członka zarządu Pawła Wybierałę.
– Dzięki porozumieniu między województwem, samorządami i instytucjami państwowymi zrealizujemy inwestycję, która ustanowi nowe standardy budowy tras rowerowych. Wytyczne określone przez Instytut Rozwoju Terytorialnego pozwolą wybudować ścieżki bezpieczne, dobrze oznakowane i solidnie wykonane. Dzięki rozmowom i zawartemu porozumieniu elementy tras budowane przez poszczególne samorządy będą łączyć się w całość – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

– Nasza droga rowerowa już dziś cieszy się sporym wzięciem, nie tylko wśród amatorów rowerowych wycieczek, ale także sportowców, bo warto wspomnieć, że regularnie trenują na niej rolkarze: wśród nich czterokrotny Mistrz Polski Stanisław Michalewicz oraz dzieci i młodzież z Akademii Sportowego Rozwoju Natalii Czerwonki. Czujemy się odpowiedzialni za cały pomysł, którego idea zrodziła się już wiele miesięcy temu. Projekt ewoluuje i dołączają do niego nowe samorządy, po wczorajszym spotkaniu rozdzwoniły się do nas telefony od kolejnych zainteresowanych uczestnictwem w przedsięwzięciu – komentuje burmistrz Krystian Kosztyła.

Partnerami instytucjonalnymi wspierającymi Dolnośląską Autostradę Rowerową, oprócz samorządów skupionych w Stowarzyszeniu „Rzeczpospolita Samorządna”, są Wody Polskie, PKP S.A., Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Lasy Państwowe, czyli podmioty będące dysponentami działek, przez które ustalono przebieg rowerowego traktu. Samorządy będą odpowiedzialne m.in. za zapewnienie wkładu własnego do finansowania, wybór wykonawców projektu i robót budowlanych, a także późniejsze utrzymanie nowej infrastruktury w obrębie poszczególnych gmin.

Zawarte we wtorek porozumienie wpisuje się w lokalne strategie rozwoju, a także w Dolnośląską Politykę Rowerową, dlatego może liczyć na tak mocne wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Realizacja wspomnianej inwestycji jest oczekiwana przez mieszkańców, zarówno w aspekcie dostępności transportowej, jak i rozwinięcia wachlarza usług turystycznych.

Prezentacja przybliżająca ideę projektu, omawiana podczas wczorajszego spotkania, dostępna: TUTAJ.

O koncepcji budowy Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej rozpisują się media i serwisy internetowe:

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

tuwroclaw.com

inwestmap.pl

Gazeta Wyborcza – Wrocław

wp.pl

Muzyczne Radio

Radio Wrocław

Radio Eska

Super Express

Gazeta Wrocławska

Foto: Kasper Nowak, UMWD