AktualnośćiGmina Ścinawa

Gratulacje od marszałka województwa! (FOTO, RADIO NEWS, TV)

Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji ze ścinawskimi radnymi spotkał się Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, by wyróżnić i pogratulować lokalnemu samorządowi za pracę na rzecz gminy i wysoką skuteczność w pozyskiwaniu unijnych środków. Szef regionu podsumował jednocześnie bardzo dobrą współpracę Ścinawy z zarządem województwa. Wskazał również, że w kończącej się perspektywie 2014-2020, plasujemy się na drugim miejscu pod względem wysokości pozyskanego dofinansowania na 1 mieszkańca, spośród wszystkich 169 gmin. Należy podkreślić, że w rankingu pod uwagę brane były tylko i wyłącznie dotacje unijne pozyskane ze środków rozdzielanych przez urząd marszałkowski. W zestawieniu nie uwzględniono innych funduszy, które ścinawski samorząd pozyskał np. w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na kanalizację, a to także niebagatelna kwota prawie 60 mln zł.

– Działania i skuteczność tutejszego samorządu w pozyskiwaniu środków oraz rozwoju gminy Ścinawa, to powód do gratulacji, a dla Państwa do satysfakcji – mówił do burmistrza i radnych Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Kiedy teraz przejeżdżam przez Ścinawę, muszę przyznać, że na przestrzeni ostatnich lat zaszły w tej gminie ogromne zmiany. Rozwój samorządu możliwy jest dzięki ludziom, którzy pracują i podejmują najważniejsze decyzje. Tutejsze władze mają pomysł na zmiany, na wspomniany rozwój i konsekwentnie je realizują. Jesteście ewenementem na skalę krajową, sami zaangażowaliście się w gazyfikację i chcecie rozszerzać sieć dystrybucyjną. Wiem, jak trudno zrealizować takie zadanie, ponieważ w przeszłości byłem zaangażowany w gazyfikację gminy Warta Bolesławiecka, wielokrotnie odbijaliśmy się od różnych firm i dostawców, dlatego chylę przed państwem czoła. Dopięliście swego, bo byliście konsekwentni – uzupełniał Cezary Przybylski.

– Chciałbym szczególnie podziękować ścinawskim radnym, tej i poprzedniej kadencji, ponieważ bez podjętych przez Państwa uchwał, które stanowią podstawę dla wniosków o unijne dofinansowania, nie można by podjąć jakichkolwiek działań i realizować wielu ważnych inwestycji. Kilka lat temu nasza gmina byłą postrzegana jako jedna z najbiedniejszych w Zagłębiu Miedziowym. W niedawnym rankingu najbogatszych miast na Dolnym Śląsku przygotowanym przez Gazetę Wrocławską Ścinawa zajęła bardzo wysoką – 13. pozycję z kwotą ponad 5,5 tysiąca złotych dochodu na jednego mieszkańca! Ten wynik osiągnęliśmy między innymi dzięki ogromnym dotacjom unijnym, które pozyskaliśmy, a które są też ewidencjonowane jako przychody gminy. W obecności Pana Marszałka zapowiem tylko najbliższe inwestycje, które są możliwe dzięki pozyskanym środkom i wchodzą właśnie w fazę realizacji robót budowlanych: rewitalizacja centrum miasta oraz kanalizacja 14 wsi – uzupełnił burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

O rankingu najbogatszych miast na Dolnym Śląsku, na który w swojej wypowiedzi powołuje się burmistrz, można przeczytać TUTAJ.


O wizycie Cezarego Przybylskiego w Ścinawie poinformował również portalach:
www.lubin.pl – Oni dobrze wiedzą, jak pozyskiwać pieniądze
Radio Plus: Gmina w czołówce w pozyskiwaniu środków unijnych
Urzędu Marszałkowskiego: Gmina Ścinawa jednym z liderów w pozyskiwaniu funduszy unijnych