AktualnośćiSport

100. rocznica urodzin Jana Pawła II

18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła: kapłan, teolog, poeta, filozof. W 1978 roku wybrany na 264. papieża, przybrał imiona – Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał aż 26 lat, dłużej od niego urząd sprawował jedynie Pius IX. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie.

Miesiąc po pogrzebie, rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. 1 maja 2011 roku został ogłoszony błogosławionym, a 27 kwietnia 2014 – świętym. Tego samego dnia kanonizowano papieża Jana XXIII. Wydarzenie to przeszło do historii jako kanonizacja dwóch papieży ogłoszona w obecności dwóch kolejnych papieży – urzędującego Franciszka i emerytowanego Benedykta XVI.

Jan Paweł II został zapamiętany jako człowiek o otwartym sercu i szerokich horyzontach, który poprawił relacje Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, a także Cerkwią prawosławną i Wspólnotą Anglikańską.

W naszej gminie rocznicę urodzin św. Jana Pawła II upamiętniano, m.in. organizowanymi na stadionie miejskim biegami integracyjnymi, które kilkanaście lat temu odbyły się po raz pierwszy z inicjatywy Stowarzyszenia „Równe Szanse” w Ścinawie. W bieżącym roku, z wiadomych przyczyn, impreza sportowa została odwołana. Poniżej kilka zdjęć przypominających to wydarzenie.