AktualnośćiGmina Ścinawa

Pierwszy edukacyjny rejs statku ŚCINAWA (FOTO)

W piękny wrześniowy poranek blisko pięćdziesięcioosobowa grupa dzieci z klas 2a i 2b ścinawskiej szkoły podstawowej wzięła udział w pierwszym rejsie edukacyjnym na statku ŚCINAWA. Z perspektywy pokładu uczniowie podziwiali piękno nadodrzańskiej przyrody, a w świat niesamowitych łęgów odrzańskich wprowadzili ich doświadczeni edukatorzy.

Równo o godzinie 10.00 statek wyruszył w 90 minutowy rejs, w trakcie którego dzieci wzięły udział w warsztatach „Eko Odra – zajęcia edukacji ekologicznej z uwzględnieniem bioróżnorodności rzeki Odry.” Jednostkę bezpiecznie poprowadził wieloletni kapitan – Leszek Brzeziński, a warsztaty zorganizowali doskonali przewodnicy: Joanna i Mariusz Mostowscy, którzy od blisko dwudziestu lat związani są z edukacją przyrodniczą Krainy Łęgów Odrzańskich.

Na wstępie prowadzący szczegółowo omówili zasady bezpieczeństwa na pokładzie jednostki, a w związku z tym, że pogoda dopisała, zajęcia przeniosły się na górny pokład, z którego dzieci przez lornetki mogły podziwiać uroki nadodrzańskiej przyrody. Edukatorzy dzieląc się swoją bogatą wiedzą pokazali uczestnikom zajęć m.in. skąd bierze się niezbędna do życia woda, omówili bieg rzeki Odry, jej źródła oraz ujście. Zaprezentowali też najbardziej charakterystyczne gatunki roślin i zwierząt żyjących nad Odrą, w tym chronione gatunki Krainy Łęgów Odrzańskich. Trzeba przyznać, że uczestniczące w warsztatach dzieci wykazały się ogromną wiedzą na temat ryb słodkowodnych, szczególnie tych zamieszkujących Odrę. Bliskość rzeki i komfortowe warunki na statku i pomoce dydaktyczne sprawiły, że informacje przekazane przez prowadzących zostały świetnie przyswojone przez drugoklasistów, czego dowiedli podczas finałowego minikonkursu. Wszyscy uczestnicy warsztatów zostali obdarowani pamiątkowymi plecakami. Na zakończenie szczęśliwe dzieciaki w podzięce „przybiły piątkę” z kapitanem i po zjedzeniu smacznego, regenerującego posiłku, wróciły bezpiecznie do domu.
To był naprawdę udany rejs! A wrażenia młodych uczestników z pierwszej edukacyjnej wyprawy statku Ścinawa, pozostaną niezapomniane.

Źródło: Ośrodek Działań Edukacyjnych i Twórczych Schronisko Młodzieżowe „Pałacyk” w Ścinawie