Aktualnośći

Uczennice uczą o autyzmie

2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Wiele budynków i budowali, w tym także ścinawski ratusz, podświetlono na niebiesko, a więc kolor solidarności z osobami zmagającymi się z problemem zaburzeń rozwojowych o podłożu neurologicznym. W nawiązaniu do wydarzeń sprzed tygodnia, dzisiaj chcemy przybliżyć Państwu aktywność uczennic I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie, biorących udział w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”, w ramach której realizują projekt pn. „Blue Mind”, mający na celu uświadomienie społeczeństwa właśnie w temacie autyzmu.

Uczennice o realizowanym projekcie:
Wbrew temu co większość z nas myśli największym problemem osób z autyzmem nie jest diagnoza, terapia, czy utrudniony dostęp do pracy, a właśnie brak akceptacji i błędny sposób postrzegania autystów w społeczeństwie. Wciąż istnieją stereotypy, ludziom często wydaje się, że dzieci z autyzmem nie rozumieją tego, co się do nich mówi i nie chcą się z nami porozumiewać. Są postrzegane jako dzieci niewychowane. Panuje, także bardzo duża niewiedza, zdecydowana większość ludzi nie wie, jak zachować się w stosunku do osób ze spektrum.
Aby to zmienić zorganizowałyśmy warsztaty i doświadczenia, w których udział wzięli uczniowie szkół średnich w naszym mieście, a także rada pedagogiczna I LO. Uczestnicy zdobyli nie tylko wiedzę książkową, ale przede wszystkim mogli zobaczyć na czym polega autyzm oraz z jakimi trudnościami w życiu codziennym muszą mierzyć się autyści. Korzyści z naszego projektu odnoszą zarówno osoby nieświadome w temacie autyzmu jak i osoby ze spektrum, co ułatwia funkcjonowanie obu grup.Nasze przygotowanie merytoryczne zawdzięczamy współpracy z fundacją i Niepubliczną Szkołą „Dar Losu” w Lubinie, a dokładniej prezes fundacji Sylwii Majewskiej i Pani dyrektor szkoły Małgorzacie Grobelnej, które nie tylko poświęciły nam swój czas na spotkania, ale również umożliwiły spędzenie dnia z dziećmi autystycznymi w ich szkole. Dzięki czemu mogłyśmy zobaczyć jak wyglądają lekcje takich uczniów i jeszcze lepiej zrozumieć autyzm. Pokazały nam One również doświadczenia, które pozwoliły nam na własnej skórze poczuć jak osoby ze spektrum odbierają świat.

Wszystkich zainteresowanych tematem autyzmu grupa zachęca do kontaktu pod numerem: 728 457 621 lub pod adresem: bluemind.zwzt@gmail.com