AktualnośćiGmina Ścinawa

Podróżnicze porady Jakuba Porady

W minioną środę Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Pałacyk” gościło znanego podróżnika – Jakuba Poradę. Podczas spotkania dziennikarz zdradził swoje sposoby na wyszukiwanie tanich lotów i noclegów, a przede wszystkim zainspirował uczestników do zwiedzania otaczającego świata i odkrywania ciekawych miejsc. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Stowarzyszenia Aktywnie dla Gminy Ścinawa „Świat na wyciągnięcie ręki”, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Do „Pałacyku” przyjechali spragnieni podróżniczej wiedzy z całego regionu, w spotkaniu z Jakubem Poradą uczestniczyli nie tylko mieszkańcy gminy Ścinawa, ale również osoby z Lubina czy Głogowa. Przybyli mieli też okazję zobaczyć kilka fragmentów reportaży podróżnika-dziennikarza. Jakuba Porady można słuchać godzinami, ale specjalny gość starał się przede wszystkim uświadomić słuchaczom, że da się podróżować i zwiedzać świat bez zaciągania kredytu.

Dziennikarz nie odmawiał dedykacji i autografów, chętni mogli z nim indywidualnie porozmawiać i wymienić swoje podróżnicze doświadczenia. W „Pałacyku”, który pełni przecież także funkcję Domu Pracy Twórczej, gościliśmy wyjątkowego człowieka. Jakub Porada o podróżowaniu wie bardzo dużo, jeśli nie wszystko… Ma wyjątkową pasję, która nigdy nie przemija, bo przecież ciągle można odkrywać niezwykłe miejsca, poznawać ciekawych ludzi. Jak się okazuje, przy odpowiednim zaplanowaniu, podróż nie musi generować olbrzymich kosztów. Wyjeżdżając ze Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Pałacyk” Jakub Porada zdradził gospodarzom, że zamierza wrócić do Ścinawy. Ciekawe jaki ma pomysł?

– To właśnie Jakub Porada zainspirował nas do przygotowania projektu „Świat na wyciągnięcie ręki”. Po raz pierwszy spotkaliśmy się z nim podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Turystyki i Czasu Wolnego we Wrocławiu. Wówczas „Pałacyk” prezentował swoją ofertę, ale udało się nam porozmawiać i nawiązać kontakt z podróżnikiem. Stowarzyszenie Aktywnie dla Gminy Ścinawa napisało później swój projekt, na który otrzymało wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Efektem podjętych działań jest obecność Jakuba Porady w Ścinawie – relacjonuje Kamila Grabka-Levin, dyrektor SSM „Pałacyk” oraz prezes Stowarzyszenia Aktywnie dla Gminy Ścinawa.

Warto też wspomnieć, że zanim Jakub Porada spotkał się z mieszkańcami, by porozmawiać o podróżach, poprowadził warsztaty dziennikarskie dla uczniów szkół podstawowych ze Ścinawy i Tymowej. W zajęciach wzięło udział ok. 50 dzieci, które zdradzają zacięcie dziennikarskie, z klas 5-8.