AktualnośćiGmina Ścinawa

Inauguracja nowego roku akademickiego Uniwersytetu III Wieku (FOTO, RADIO NEWS)

W miniony czwartek w Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie seniorzy-słuchacze zainaugurowali nowy rok akademicki Uniwersytetu III Wieku pod patronatem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona z Legnicy. Dzięki wsparciu lokalnego samorządu udział w zajęciach jest bezpłatny zresztą inicjatywa powstała m.in. dzięki zaangażowaniu burmistrza Krystiana Kosztyły, co podkreślał na wczorajszej inauguracji mgr Dariusz Wędzina, koordynator uczelni w Ścinawie.

Ideą działalności uczelni jest aktywizacja osób starszych. Tacy ludzie, z różnych powodów, w przeszłości często nie mieli dostępu do wiedzy. Uniwersytet Trzeciego Wieku pozwala im zdobyć nowe doświadczenia, wśród osób w podobnym wieku, o podobnej przeszłości. Wreszcie, ta specjalna uczelnia ma pomóc seniorom stawiać czoła ich głównemu problemowi – braku akceptacji ze strony młodych ludzi.

Słuchaczem Uniwersytetu Trzeciego Wieku może zostać każdy, niezależnie od posiadanego wykształcenia. Mile widziani są wszyscy seniorzy, którzy chcą się rozwijać i wspólnie realizować swoje pasje. Całą ideę i genezę powstania uczelni omówił na inaugurację prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą PWSZ prof. zw. dr hab. inż. Jerzy Jan Pietkiewicz. Wcześniej mgr Dariusz Wędzina zaprezentował słuchaczom plan pracy na najbliższy rok akademicki – zapowiada się wiele ciekawych zajęć o zróżnicowanej tematyce. Studenci będą np. rozmawiali o historii, zdrowiu, problemach, z którymi zmagają się na co dzień seniorzy.

Wszyscy obecni na uroczystym rozpoczęciu kolejnego roku akademickiego otrzymali specjalne, powitalne pakiety, które przygotowali dla nich organizatorzy uniwersytetu w Ścinawie. Po części oficjalnej dr Paweł Kobes zaprezentował wykład inauguracyjny pt. „Co może zrobić z nas przestępcę”.

– W naszej gminie mamy bardzo aktywnych seniorów, którzy chętnie angażują się w wiele inicjatyw i wydarzeń. Wszyscy Państwo po pierwszym roku podkreślaliście, że udział w zajęciach traktujecie wyłącznie jako przyjemność, choć uczycie się i zdobywacie nową wiedzę. Naturalnym więc było, że razem z koordynatorem uczelni w Ścinawie, podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu naszej współpracy w zakresie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z czego bardzo się cieszę – zdradził przybyłym burmistrz Krystian Kosztyła.

O funkcjonowaniu uniwersytetu i zaangażowaniu seniorów burmistrz mówił na antenie Radia Plus: TUTAJ.