AktualnośćiGmina Ścinawa

Wyremontowany kościół poświęcony (FOTO)

8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Dziesławiu została odprawiona msza, podczas której poświęcono odrestaurowany ołtarz główny oraz dach i nową elewację. Nabożeństwu przewodniczył ks. bp. Marek Mendyk, wierni modlili się w intencji ofiarodawców, dzięki którym kościół został odnowiony.

Pierwsze wzmianki o kościele w Dziesławiu pojawiły się w dokumentach z 1376 roku. W 1695 roku została dobudowana do niego wieża, a w 1755 roku zakrystia.
Warto zaznaczyć, że ostatni gruntowny remont świątynia przeszła w latach 1959-1963. Kościół, który od wieków służy wiernym wymagał więc pilnych napraw, o które zabiegał proboszcz Parafii Matki Bożej Bolesnej w Tymowej Zbigniew Buła (kościół w Dziesławiu jest filią tymowskiej parafii).
W ramach prac naprawczych wyremontowano dach, elewację oraz ołtarz.

Środki pozyskane na remont dachu i elewacji:
• Starostwo Powiatowe w Lubinie – 246 tysięcy złotych (146 tysięcy na dach i 100 tysięcy na elewację);
• parafianie – 122 tysiące złotych;
• Gmina Ścinawa – 30 tysięcy złotych.
Inwestycję realizowano w latach: 2013-2016 (elewacja) i 2017 (dach)

Środki pozyskane na remont ołtarza:
• Fundacja Polska Miedź – 80 tysięcy złotych;
• parafianie – 21 tysięcy złotych.
Inwestycję realizowano w latach: 2017-2018.

Na uroczystość, którą współorganizował obecny wicestarosta lubiński, a jednocześnie mieszkaniec Dziesławia Władysław Siwak przybyło wielu znamienitych gości m.in.: senator RP Dorota Czudowska, poseł RP Ewa Szymańska, starosta lubiński Adam Myrda, burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła, główny konserwator elewacji Zbigniew Polański, radni gmin: Rudna i Ścinawa, sołtysi, ksiądz dziekan Andrzej Pławiak ze Ścinawy, ks. Leszek Kowalski z Chobieni oraz ks. Dariusz Rzepka z Krzelowa.

Foto: Parafia Matki Bożej Bolesnej w Tymowej