AktualnośćiGmina Ścinawa

Mieszkańcy chcą remontować i modernizować

Aż 27 ofert w ramach otwartego konkursu na remont i modernizację budynków mieszkalnych, mieszkalno-usługowych i usługowych wpłynęło do magistratu. Zgłosiły się spółdzielnie, wspólnoty oraz prywatni właściciele posesji z terenu gminy Ścinawa, którzy chcą skorzystać ze środków przeznaczonych na poprawę wizualnej przestrzeni publicznej. Druga edycja konkursu cieszyła się sporym zainteresowaniem, wpłynęło o 20 ofert więcej, niż w zeszłym roku. Wyniki zostaną ogłoszone już 15 sierpnia br.

W najbliższy poniedziałek 5 sierpnia jury konkursowe, w skład którego wchodzą: Krystian Kosztyła (burmistrz Ścinawy, przewodniczący), Julitta Chmiel Sobieralska (architekt) oraz Przemysław Linda (kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju w ścinawskim urzędzie), otworzy koperty z pracami konkursowymi. Rozstrzygnięcie wyników nastąpi natomiast 15 sierpnia.

– Gmina stale się rozwija, sukcesywnie modernizujemy zarządzane przez ścinawski samorząd budynki i obiekty, ale chcemy także wspierać mieszkańców, których projekty poprawiają wizualną przestrzeń publiczną, dlatego postanowiliśmy zorganizować przedmiotowy konkurs i przeznaczyć w budżecie gminy środki na ten cel – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – Wprawdzie koperty z projektami otworzymy za kilka dni, ale mogę potwierdzić, że zgłaszały się nie tylko spółdzielnie i wspólnoty, ale również prywatni właściciele posesji. Konkurs zyskał na popularności, bo przypomnę, że przy okazji ubiegłorocznego naboru otrzymaliśmy tylko 7 zgłoszeń, obecnie wniosków jest znacznie więcej i dotyczą one zarówno miasta jak i wsi. To potwierdza, że mieszkańcy chcą poprawiać i upiększać otaczającą ich przestrzeń, a wsparcie, które otrzymują pozwala im dokonać niezbędnych remontów i napraw – dopowiada burmistrz.

W minionym roku, w podobnym konkursie, zwyciężył projekt przedłożony komisji przez wspólnotę mieszkaniową budynku przy ulicy Różanej 12 w Ścinawie. Zakres prac obejmował wymianę pokrycia dachu wraz z kominami i rynnami. Umowę z gminą podpisał wówczas Robert Kołodziej – dyrektor Centrum Zarządzania Nieruchomościami, zarządca budynku, który reprezentował wspólnotę. Całkowity koszt wykonanych prac wyniósł: 31.250,00 zł.

Maksymalnie w ramach wieloletniego programu planuje się przyznać w samej Ścinawie 22 nagrody (dotacje) na remonty i modernizacje budynków o łącznej wartości 750.000,00 zł oraz 25 nagród (dotacji) na budynki we wsiach z terenu gminy o łącznej wartości 256.250,00 zł.

Uwaga: Organizator konkursu w przypadku niewykorzystania puli nagród może zwiększyć kwoty nagród w poszczególnych kategoriach i dokonać pomiędzy nimi przesunięć.