AktualnośćiGmina Ścinawa

Aktywni Dziewin na szlakach lokalnej historii

W sobotę 8 czerwca Stowarzyszenie „Aktywny Dziewin”, już po raz piąty, zorganizowało rajd „Rowerem po Łęgach”. Był to pierwszy etap projektu „Na ścieżkach tradycji i kultury”, realizowanego przez tę grupę na terenie gminy Ścinawa. Trasa rowerowego rajdu prowadziła z Dziewina przez Dłużyce do Parszowic, a w trakcie wycieczki uczestnicy zapoznali się z historią tych miejscowości i ich zabytków.

W kościele pw. Świętej Rodziny w Parszowicach ksiądz Grzegorz Ropiak, miejscowy proboszcz, pokazał obiekt i przedstawił najnowszą historię, związaną z organizowaną corocznie uroczystością ku czci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Warto przypomnieć, że w parszowickiej świątyni ksiądz Popiełuszko odprawił jedną ze swoich pierwszych mszy (1972 r.). Lekcję historii proboszcz Ropiak kontynuował później przy ognisku, zorganizowanym przez Edwarda Sitarskiego – radnego Rady Miejskiej w Ścinawie.

W trakcie spotkania trenerzy odżywiania: Monika Wachowiak i Łukasz Pawlaczek przeprowadzali dorosłym uczestnikom pomiar tkanki tłuszczowej i zaprosili do Klubu Zdrowego Stylu Życia w Ścinawie. O najmłodszych uczestników w trakcie rajdu zadbała Joanna Mostowska, animatorka z ROEE w Dziewinie, organizując im ciekawe zajęcia. Każdy milusiński otrzymał upominki z okazji Dnia Dziecka. Impreza współfinansowana była przez Burmistrza Ścinawy w ramach współpracy Jednostek Samorządu Terytorialnego z organizacjami pozarządowymi. – Rajd „Rowerem Po Łęgach” na stałe wpisał się w kalendarz imprez, organizowanych przez stowarzyszenie „Aktywny Dziewin” i cieszy się coraz większą popularnością. Idea jest dobrym przykładem integracji wielopokoleniowej mieszkańców Ścinawy i okolicznych wsi – podsumował Mariusz Mostowski, prezes Stowarzyszenia „Aktywny Dziewin”.