AktualnośćiCTiK

Dni Ścinawy – już w najbliższy weekend!

Tradycyjnie pierwszy weekend czerwca to dla mieszkańców gminy Ścinawa czas zabawy i beztroski. W tym roku na portowej scenie zameldują się prawdziwe gwiazdy, o fantastyczną atmosferę zadbają między innymi: Janek Samołyk, Szymon Chodyniecki i Myslovitz! Serdecznie zapraszamy na imprezę w Porcie Ścinawa, która odbędzie się w dniach 1-2 czerwca.

Totalny Dzień Dziecka

Powszechnie wiadomo, że 1 czerwca to specjalny dzień, kiedy to dzieciom wolno więcej i to najmłodsi pozostają w centrum uwagi. – Po 16:00 w okolice sceny zapraszamy właśnie wszystkie dzieciaki i młodzież, bo rozpocznie się specjalny program animacyjny. Na najodważniejszych czekały będą atrakcyjne nagrody. Później na scenie zaprezentują się młodzi artyści z gminy Ścinawa, więc w dobrą atmosferę święta naszego miasta wprowadzą nas właśnie ci, którzy stawiają pierwsze kroki na scenie- mówi Anna Podbucka, dyrektor CTiK w Ścinawie.
Na najmłodszych czekały będą też bezpłatne dmuchańce, a za sprawą sponsora firmy Total Polska 1 czerwca będzie obfitował w moc dodatkowych atrakcji dla dzieci i młodzieży.
W czasie dwudniowej imprezy odbywać się będzie również zbiórka środków finansowych, potrzebnych na leczenie 8-letniej Milenki, mieszkanki Ścinawy. Więcej na temat zbiórki: TUTAJ.

Finał I dnia

O 20:00 na scenie zamelduje się Kuba Kowaliszyn z zespołem Fuji. Sam Kuba to 18-letni perkusista pochodzący z Chocianowa, który ma w swoim dorobku sporo indywidualnych osiągnięć:
– zdobywca 1. miejsca w ogólnopolskim festiwalu „Drum Battle”
– zdobywca 4. miejsca w eliminacjach do mistrzostw świata „V-Drum World Chempionsvhip”
– 2. miejsce w programie telewizji Polsat „SuperDzieciak”
– udział w programie telewizji Polsat „Must Be The Music”
Ze swoim solowym show Kuba Kowaliszyn One Man Band dzielił scenę z artystami takimi jak: TEDE, Lombard, Grzegorz Hyży, Jula, Cleo.
Grał gościnnie z: Dawidem Kwiatkowskim, Rafałem Brzozowskim. Poprzednim zespołem, w którym występował, był Farben Lehre. Sam zespół Fuji, to grupa przyjaciół z Warszawy, która gra muzykę funk i pop.
O 21:00 zaprezentuje się wokalista, autor tekstów, multiinstrumentalista- Szymon Chodyniecki z zespołem. Urodzony w 1994 roku muzyk działalność artystyczną rozpoczął w 2006 w zespole Immortal Midnight, który założył wraz ze szkolnym kolegą. W 2009 roku został współzałożycielem formacji South Blunt System, a po rozwiązaniu grupy posługiwał się pseudonimem nawiązującym do nazwy byłego zespołu. W 2015 artysta zrezygnował z pseudonimu, w tym samym roku ukazał się pierwszy singiel „Sam na sam”, sygnowany nazwiskiem muzyka. Dotychczas Szymon Chodyniecki był zaangażowany w wydanie 3 albumów: I’m Seeing (South Blunt System), Potęga w czynie (South Blunt System), Przeciwności.

Na zakończenie 1. dnia zostanie zorganizowana tradycyjna „Dyskoteka pod Gwiazdami”.

Dzień II

Na scenie swoje umiejętności zaprezentują zawodnicy z klubu sportów walki GOK1. Grupa teatralna „Zaczarowana Kurtyna” promowała będzie poprawną dykcję na przykładzie królewny Chrapuszki i wróżki Pięknej Wymowy. Lokalni artyści zagrają swoje największe przeboje. Wreszcie oficjalnie zaprezentowane i omówione zostanie nowe logo miasta „Ścinawa nad Odrą”. Kolejne ważne wydarzenie to wręczenie „Nagrody Miasta i Gminy Ścinawa”- za całokształt pracy na rzecz lokalnej społeczności.
O 20:00 portową scenę przejmie Janek Samołyk muzyk rockowy, kojarzony w Polsce ze sceną alternatywną. Jego utwory charakteryzuje się jako mieszankę brytyjskiego rocka i polskiej poezji śpiewanej. Od 2008 roku Samołyk występuje pod własnym nazwiskiem, choć wcześniej uczestniczył w innych projektach. Jego działalność koncertowa ma dwa wymiary. Jeden z nich to kameralne występy z gitarą akustyczną. Drugi to rockowe koncerty z zespołem i właśnie w takiej odsłonie muzyk zaprezentuje się ścinawskiej widowni. Warto wspomnieć, że Janek Samołyk wystąpi po raz drugi w Ścinawie, wcześniej udzielał się charytatywnie, przy okazji zbiórki na rzecz Alana Wnuka.

Gwiazda Dni Ścinawy

O 21:15 zaplanowano koncert założonego w 1992 roku zespołu Myslovitz. To grupa, której raczej nikomu nie trzeba przedstawiać, choć w 2012 roku opuścił ją charyzmatyczny Artur Rojek. Zespół z Mysłowic ma nadal rzeszę wiernych fanów, którzy tłumnie zjawiają się na koncertach. Po odejściu swego lidera, Myslovitz zachowało prawa do nazwy. W 2013 roku grupa wydała swój 9. album studyjny pod nazwą „1.577”, z wokalistą Michałem Kowalonkiem. W 2018 roku doszło do kolejnej personalnej zmiany, zespół opuścił Kowalonek, a grupa aktualnie współpracuje z Mateuszem Parzymięso (wokalista występuje gościnnie). Starsi fani, którzy czekają na utwory sprzed lat, nie zawiodą się w niedzielę. Grupa na ścinawskiej scenie wykona hity, za którą wszyscy ją pokochaliśmy. Będzie się działo!
Tegoroczne Dni Ścinawy zakończy „Teatr Ognia” w konwencji „Gatsby Show”, któremu towarzyszyła będzie nastrojowa muzyka. Organizatorzy kolejny raz świadomie zrezygnowali z fajerwerków, a piękny pokaz z powodzeniem zastąpi tę formę uczczenia ważnych wydarzeń.
– Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców, ale i wszystkich, którzy chcą się z nami pobawić. Dni Ścinawy to święto całej gminy i wszystkich naszych przyjaciół. Tradycyjnie pojawią się znane zespoły oraz artyści, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na scenie i potrzebują naszego wsparcia. Dni Ścinawy to gwarancja samych pozytywnych emocji i chcemy podtrzymywać te tradycje- mówi burmistrz Krystian Kosztyła.