AktualnośćiEdukacja

50-lecie szkoły w Tymowej (FOTO)

W piątek odbyła się wyjątkowa uroczystość, Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Tymowej obchodziła okrągły jubileusz 50-lecia funkcjonowania. Inicjatorzy powstania placówki, pracownicy przez lata związani ze szkołą oraz jej absolwenci nie kryli wzruszenia, szczególnie gdy w sentymentalną podróż wspomnień zabrała ich była dyrektor Gabriela Wróblewska.

– Bardzo się cieszę, że szkoła w Tymowej ciągle funkcjonuje. Wspólnymi siłami i zaangażowaniem udało się nam wyremontować budynek i zagwarantować dzieciom lepsze warunki do nauki. Szkoła wykształciła wielu znakomitych ludzi, czego przykładem jesteście właśnie Wy drodzy goście, którzy tak mocno zabiegaliście, by placówka nadal funkcjonowała- mówił burmistrz Krystian Kosztyła.

Podczas uroczystości głos zabrał także dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk, który podkreślał rolę szkoły w wychowaniu młodych ludzi, wspomniał również o zaangażowaniu mieszkańców w remont budynku. Wreszcie kilka słów do zebranych gości skierowała Gabriela Wróblewska- była nauczycielka, inicjatorka budowy szkoły, pierwsza dyrektor, od wielu lat mieszkanka wsi. Za jej sprawą wszyscy przenieśli się o 50 lat wstecz, do czasów, kiedy zrodził się pomysł na wybudowanie nowej szkoły. Pani Gabriela po latach zdradziła kulisy walki o placówkę, o jej powiększenie, wreszcie o wybudowanie stołówki i kuchni. Mimo że od 20 lat nauczycielka przebywa na zasłużonej emeryturze, szkoła w Tymowej nigdy nie przestała być bliska jej sercu…

Przed galą jubileuszową odbyła się msza św. w miejscowym kościele, której przewodniczył ks. biskup Marek Mendyk.

Podstawową rolą szkoły jest oczywiście przekazywać wiedzę, kształtować w młodych ludziach pozytywne postawy, również patriotyczne. Właśnie o tej roli placówki przypomnieli sami uczniowie, którzy na uroczystość 50-lecia przygotowali specjalną akademię.