AktualnośćiCTiK

Szczególne obchody ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI (FOTO)

11 listopada świętowaliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ścinawa w szczególny sposób upamiętniła te ważne dla naszej ojczyzny wydarzenie. Trzydniowy Festiwal „Jesień z Niepodległą”, nie tylko przypomniał o patriotycznych postawach minionych pokoleń, ale przede wszystkim zmusił nas, obecnie żyjących, do głębokich refleksji…

Uroczystości formalnie rozpoczęły się w piątek, 9 listopada w Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie „Przeglądem Piosenki Patriotycznej, Harcerskiej i Żołnierskiej”. Jednak w szczególną atmosferę wszystkich wydarzeń wprowadziły ścinawian czwartkowe akademie przygotowane przez uczniów ścinawskiego gimnazjum oraz szkoły podstawowej. Dzieci i młodzież wspominały kolejne zrywy niepodległościowe, mówiły o bohaterskich postawach, śpiewały patriotyczne pieśni.

W piątek faktycznie na scenie CTiK zaprezentowali się młodzi artyści, a konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Organizatorzy po burzliwych naradach wybrali jednak zwycięzców, przyznali także wyróżnienia.

Przedszkola:
I miejsce – Malwina Sośnicka, „Polska”
II miejsce – Lena Kobel, „Jestem Polakiem”

Uczniowie klas 0-II:
I miejsce – Amelia Dawiskiba, „Biały Orzeł”
II miejsce – Liliana Szmigielska, „Dziewczyna z granatem”
III miejsce – Zuzanna Kasprzycka, „Mówię o Tobie”
wyróżnienia: Marlena Chromicz, Paulina Morar

Uczniowie klas III-V:
I miejsce – Lena Chromicz, „Polska zmartwychwstaje”
II miejsce – Urszula Kowalska, „Taki kraj”
III miejsce – Nina Kuryś, „Powrócisz tu”
wyróżnienia: Oliwia Łukasiewicz, Maja Podlasiak, Michał Książek

Uczniowie klas VI-VIII i gimnazjum:
I miejsce – Dawid Krężel, „Polskie skrzydła”
II miejsce – Zofia Kwaczenko, „A jeśli nie wrócę”
III Miejsce – Weronika Pawlikowska, „Dziewczyna z granatem”
wyróżnienia: Oliwer Kaczmarek, Julia Dymkowska

W sobotę natomiast, również w Centrum Turystyki i Kultury, rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Nie zapomnij skąd pochodzisz”. Przy okazji odbył się wernisaż konkursowych prac. Komisja przyznała nagrody w poszczególnych kategoriach następującym artystom:

Przedszkola:
I miejsce – Katarzyna Sobczyk
II miejsce – Zuzanna Bukatowicz
III miejsce – Victoria Chiaraluce

Uczniowie klas 0-II:
I miejsce – Jan Marynowicz
II miejsce – Julia Czech
III miejsce – Kuba Jurgielewicz

Uczniowie klas III-V:
I miejsce – Zuzanna Uchrońska
II miejsce – Magdalena Pytlarz
III miejsce – Dawid Mazurkiewicz

Uczniowie klas VI–VIII i gimnazjum:
I miejsce – Aleksandra Podbucka
II miejsce – Zuzanna Stasiuk
III miejsce – Weronika Pawlikowska

Dorośli, grupa integracyjna:
I miejsce – Artur Sielicki
I miejsce – Konstanty Hreniak
I miejsce – Andrzej Studnik
I miejsce – Beata Mały

Główne uroczystości ścinawskich obchodów 100-lecia niepodległości odbyły się jednak w niedzielę. Rozpoczęła je msza w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Później delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Pamięci w parku i w towarzystwie marszałka Józefa Piłsudskiego wszyscy udali się do Centrum Turystyki i Kultury na ciepły poczęstunek. Punktualnie o 14:00 rozpoczęło się „Dyktando Niepodległościowe”, a z wymagającym tekstem najlepiej poradził sobie Piotr Musielak, zdobywając tytuł „Ścinawskiego Mistrza Ortografii w Roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski”.

Później przed szerszą publicznością wystąpili laureaci piątkowego „Przeglądu Piosenki Patriotycznej, Harcerskiej i Żołnierskiej” oraz tancerze ze Studia Balans, działającego przy CTiK. Specjalnie na tę okazję „Zaczarowana Kurtyna” zaprezentowała program teatralny pt. „Nasza Niepodległa”, a sekcja tkacka pokazała piękny patchwork, wykonany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Od 17:00 na scenie występował Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej.

Ukoronowaniem gminno-powiatowego Festiwalu „Jesień z Niepodległą” był koncert Marka Piekarczyka. Artysta zaprezentował przygotowany specjalnie na ten wyjątkowy dzień projekt autorski: „Marek Piekarczyk – akustycznie”. W CTiK usłyszeć można było piosenki Tadeusza Nalepy, Krzysztofa Klenczona, Andrzeja Zauchy i innych artystów, którzy zapisali się na kartach historii muzycznej naszego kraju.
Zapraszamy do oglądania zdjęć ze ścinawskiego festiwalu.

Foto: Gmina Ścinawa

Foto: CTiK

Foto: Ula Noszczyńska