AktualnośćiŚcinawa

Czołg zostanie wypiaskowany i odmalowany

W 73. rocznicę zakończenia II wojny światowej ze ścinawskiego rynku zniknął radziecki czołg T-34. Przez lata obiekt wrósł jednak w obraz centrum miasta, choć w samych mieszkańcach od zawsze budził skrajne emocje. Niebawem czołg zostanie wyremontowany, później zamontowany na właśnie budowanym parkingu przy ścinawskim porcie.

– Zdajemy sobie sprawę z faktu, że czołg w sercu miasta budził wśród mieszkańców skrajne emocje. Przez te wszystkie lata pojazd urósł jednak do miana symbolu Ścinawy, dla gości i najmłodszych stanowił zawsze atrakcję. To także historyczny i technologiczny eksponat z czasów II wojny, więc uznaliśmy, że pełni rolę dydaktyczną. Czołg nie zniknie z miasta, pozbawiony zakazanych emblematów, bez tablic i napisów znajdzie się w pobliżu nabrzeża Odry- mówi burmistrz Krystian Kosztyła. – Wiem, że sami mieszkańcy podejmowali w przeszłości inicjatywy i prowadzili zbiórkę pieniędzy, by wyremontować zabytkowy pojazd. Jednak chcę podkreślić, że środki na odrestaurowanie czołgu pochodzą w całości z budżetu gminy- dodaje Kosztyła.

Pojazd ma pełnić rolę dydaktyczną, dlatego zostanie pomalowany w oryginalnym kolorze. W wyniku przeprowadzonych analiz ustalono, że czołgi T-34 były wysyłane na front w różnych barwach- zależnie od warunków klimatycznych i naturalnych regionu, by optymalnie dopasować kamuflaż. W rezultacie wyodrębniono 4 grupy rejonów działań wojennych, w których stosowano odmienne barwy maskujące. Ścinawski T-34 został zaliczony do grupy, która obejmowała: okręgi położone na zachodzie, północnym-zachodzie i w centralnej Rosji oraz Odeski Okręg Wojskowy. Zalecano dla nich stosowanie malowań wielobarwnych, składających się z następujących kolorów: zielony (4 BO)- kolor podstawowy, ciemnobrązowy/czarny (6 RP) i piaskowy (3 IE).

Foto: Gmina Ścinawa, www.eaglemoss.com