AktualnośćiEdukacja

Seniorzy z bezpłatnym dostępem do wiedzy (WIDEO NEWS)

28 września słuchacze zainaugurowali rok akademicki 2018/2019 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ścinawie- pod patronatem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona z Legnicy. Dzięki wsparciu lokalnego samorządu udział w zajęciach jest bezpłatny, zresztą inicjatywa powstała m.in. dzięki zaangażowaniu burmistrza Krystiana Kosztyły.

Ideą działalności uczelni jest aktywizacja osób starszych. Tacy ludzie, z różnych powodów, w przeszłości często nie mieli dostępu do wiedzy. Uniwersytet Trzeciego Wieku pozwala im zdobyć nowe doświadczenia, wśród osób w podobnym wieku, o podobnej przeszłości. Wreszcie, ta specjalna uczelnia ma pomóc seniorom stawiać czoła ich głównemu problemowi- braku akceptacji ze strony młodych ludzi.
Słuchaczem Uniwersytetu Trzeciego Wieku może zostać każdy, niezależnie od posiadanego wykształcenia. Mile widziani są wszyscy seniorzy, którzy chcą się rozwijać i wspólnie realizować swoje pasje.

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyła się 28 września w sali widowiskowej Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie. Impreza formalnie rozpoczęła się o godzinie 17:00, ale poprzedziły ją inne ważne i pożyteczne wydarzenia. Fundacja „Przystań” zorganizowała konferencję- „Wszyscy jesteśmy seniorami” i jej uczestnicy mogli zasięgnąć bezpłatnych porad u psychologa, lekarza oraz prawnika.
– W naszej gminie mamy bardzo aktywnych seniorów, którzy chętnie angażują się we wszystkie inicjatywy i wydarzenia kulturalne. Muszę jednak przyznać, że nie spodziewałem się aż tak dużego zainteresowania Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę, a frekwencja na inauguracji roku akademickiego potwierdziła tylko, że ścinawscy seniorzy chcą się nadal rozwijać, dzielić swoimi zainteresowaniami i problemami. Właśnie po to powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku- podsumowuje burmistrz Krystian Kosztyła.

Sama uroczystość miała należną jej oprawę, studenci otrzymali indeksy, a na potwierdzenie inauguracji uniwersytetu w Ścinawie odśpiewano wspólnie pieśń hymniczną: „Gaudeamus igitur”.

Na zakończenie oficjalnej części inauguracyjny wykład pt. „Protokół dyplomatyczny” wygłosił doktor Zbigniew Cesarz z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona z Legnicy.

Później na scenie pojawił się „Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej”, a okolicznościowy wiersz zaprezentował Edward Bekalarczyk. Całą imprezę zakończyła zabawa taneczna przy akompaniamencie „Swojaków”. Na gości czekał również poczęstunek, ufundowany przez Stowarzyszenie Aktywni dla Ścinawy oraz z prywatnych funduszy jego członków: Renaty Kudzi, Dominiki Chomont-Parzyńskiej oraz Krzysztofa Marka.

TUTAJ materiał przygotowany przez Telewizję Regionalną.

Foto: Zbigniew Gol/PWZS Legnica