AktualnośćiCTiK

Oddano hołd ofiarom Sybiru (FOTO)

Tradycyjnie w Ścinawie obchodzono Dzień Sybiraka, w tym roku jednak wyjątkowo, bo dzień wcześniej, niż ustawowo wypada. Uroczystości rozpoczęła msza w kościele, później na cmentarzu przy pomniku w hołdzie Zesłańcom Sybiru oraz Polakom zamordowanym na kresach wschodnich Rzeczypospolitej złożono kwiaty i oddano cześć ofiarom tych tragicznych wydarzeń. Tegorocznym obchodom Dnia Sybiraka towarzyszyło otwarcie wystawy plenerowej, przygotowanej przez szczeciński oddział IPN: „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”.

Dzień Sybiraka to święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 2013 roku, w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę. Obchody organizowane są jednak od roku 1991, przez Związek Sybiraków, organizację zrzeszającą byłych zesłańców. Dzień Sybiraka to czas, w którym wspomina się wszystkie ofiary na kresach wschodnich i ich tragiczne losy…

W Ścinawie obchody odbyły się w tym roku 16 września, a uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w intencji zmarłych na Syberii Polaków oraz za zdrowie żyjących zesłańców i ich rodzin.

W obchodach udział wzięli członkowie Związku Sybiraków Wanda Puchała (członkini zarządu głównego Związku Sybiraków, założycielka oddziału Związku na terenie byłego województwa legnickiego) oraz Józef Budrewicz. Po nabożeństwie wszyscy udali się na cmentarz, pod pomnik sybiracki, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, prowadzona przez harcerzy z 78. drużyny „Kaskada”. Liczne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod obeliskiem upamiętniającym ofiary totalitaryzmu sowieckiego. Patriotyczne pieśni zagrał lokalny zespół „Swojacy”. Wystąpili również uczniowie z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Ścinawie.

Kolejna część uroczystych obchodów odbyła się pod Centrum Kultury i Turystyki, gdzie burmistrz Krystian Kosztyła, w towarzystwie Wandy Puchały i Józefa Budrewicza, otworzył plenerową wystawę: „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”. Ekspozycja ilustruje i tłumaczy tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na kresach wschodnich. Sama wystawa będzie bezpłatnie dostępna dla mieszkańców przez najbliższe dwa miesiące.
Tegoroczne obchody organizowały: Centrum Kultury i Turystyki w Ścinawie oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ścinawie. Uroczystości odbyły się również dzięki wsparciu lokalnego samorządu (w tym Rady Miejskiej). Podziękowania za muzyczną oprawę należą się zespołowi „Swojacy”.

W Ścinawie pamiętamy o ofiarach Sybiru, o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce na kresach wschodnich. Tak trzeba, z szacunku do ludzi, którzy tak wiele stracili, ale również by podobne wydarzenia nigdy się już nie powtórzyły.