Aktualnośći

Statek dostał dziób (FOTO)

Sukcesywnie postępują prace przy budowie nietypowego parkingu-statku w bezpośrednim sąsiedztwie ścinawskiego portu. Wybudowany został mur oporowy, który dodatkowo odgradza teren przewidziany na miejsca postojowe, od fragmentu ulicy Wołowskiej, także planowanej do przebudowy w ramach całego zadania. Obiekt już teraz przypomina okręt, bo w ostatnich dniach zyskał dziób z szalunków, co ciekawe, wykonanych specjalnie na potrzeby tej inwestycji metodą szkutniczą.

Przedsiębiorca realizujący zadanie na zlecenie ścinawskiego samorządu zdecydował się na wykonanie czołowej części statku metodą szkutniczą, ponieważ kadłub jest pozaginany w trzech płaszczyznach. Przy tak oryginalnej konstrukcji rozwiązania wykorzystywane do budowy prawdziwych jednostek pływających okazały się najlepsze. – Kadłub statku został wykonany z 15 elementów prefabrykowanych. Bazą do pierwomontażu był klasyczny system vario, składa się on z dźwigarów i rygli. Ze środka mamy zmontowane elementy ze sklejki i drewna, by można było wyprofilować cały kadłub- mówi Marcin Gołąb z firmy Peri, dostawcy szalunków. – Dla oddziału naszej firmy w Kątach Wrocławskich było to duże wzywanie, co więcej, w Polsce do tej pory nikt takiego przedsięwzięcia się jeszcze nie podjął, choć wykonywane były różne trudne elementy. Oczywiście standardowo zaczęliśmy od projektu w trójwymiarze, później wszystko zostało zmontowane w stolarni przez naszych rzemieślników- dodaje Gołąb.

Dziób parkingu-statku przyjechał do Ścinawy w częściach, ze względu na rozmiary prefabrykatów, były to między innymi dwa transporty specjalne.

Przypomnijmy, że „pod pokładem” na dziobie całej konstrukcji znajdzie się toaleta publiczna uwzględniająca również potrzeby osób niepełnosprawnych oraz karmiących matek z dziećmi. Nie zabraknie też prysznica. Obiekt zastąpi stary, kontenerowy szalet stojący obecnie na nabrzeżu ścinawskiego portu.

Równolegle do montażu dziobu, prowadzone są inne prace budowlane. – Jesteśmy na etapie kończenia kanalizacji deszczowej, a niebawem rozpoczniemy remont drogi wewnętrznej (fragmentu ulicy Wołowskiej). Uzyskaliśmy też niezbędne zgody i rozpoczynamy wykopy wzdłuż drogi krajowej pod ławy fundamentowe dla prawej burty statku- zdradza Agnieszka Skrzypczak, inżynier budowy. – Nasze prace nie powinny utrudniać ruchu na krajówce, natomiast na wysokości budowy kierowcy powinni zachować należytą ostrożność- podkreśla.

Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Transportowo-Budowlane Sp. z o.o. z Wrocławia, a planowany czas jej realizacji, to koniec października br. Wówczas na dziobie statku stanie przeniesiony z rynku, wyremontowany czołg.

Przypominamy, że przedsięwzięcie jest możliwe dzięki pozyskaniu przez Gminę Ścinawa, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, dużej dotacji ze środków Unii Europejskiej. Na ten konkretny projekt ścinawski samorząd otrzymał 6.420.000 zł.