Aktualnośći

Rocznica Zbrodni Lubińskiej, Wielki Koncert Wolności

W piątek 31 sierpnia mieszkańcy powiatu uczczą 36. rocznicę Zbrodni Lubińskiej. Na uroczyste obchody- oficjalne uroczystości i Wielki Koncert Wolności zapraszają starosta Adam Myrda i prezydent Robert Raczyński. Całość rozpocznie się o godzinie 17:00 mszą w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie.

Po mszy wszyscy przejdą ulicą Kopernika, zatrzymując się w miejscach, gdzie w 1982 roku od kul ZOMO zginęli Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak, a obecnie znajdują się pomniki upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed lat. Przemarsz zakończy się pod pomnikiem Solidarności, na Wzgórzu Zamkowym, gdzie po godzinie 18:00 złożone zostaną kwiaty. Organizatorzy przygotowali odpowiednią oprawę dla tego wydarzenia, uświetnią je między innymi strażacy i kibice, którzy odpalą białe i czerwone świece dymne.

Wieczorem, o godzinie 20:00 na lubińskim rynku rozpocznie się Wielki Koncert Wolności, który ma upamiętnić nie tylko 36. rocznicę Zbrodni Lubińskiej, ale również 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W sercu Lubina zagrają takie gwiazdy jak: Krzysztof Cugowski, Kayah, Kamil Bednarek oraz Ania Karwan z „The Voice of Poland” oraz stuosobowa orkiestra Dziubek Band. W sercu miasta zostanie ustawiona ogromna scena, sięgająca aż do pierwszego piętra. Staną też trybuny z krzesełkami- w sumie tysiąc miejsc siedzących.

To nie będzie jednak tradycyjny koncert, ale prawdziwe widowisko, łączące dźwięk z obrazem. Sto minut muzyki bez przerwy, której towarzyszyć będą pokazy multimedialne i archiwalne fotografie. W czasie koncertu na fasadzie ratusza będzie można podziwiać maping oraz pokazy laserowe.

To wszytko dokładnie w dzień, kiedy przypada rocznica tragicznych wydarzeń. Jednak nieco wcześniej, w czwartek 30 sierpnia w kinie Muza w Lubinie odbędzie się przedpremierowa projekcja fabularnego filmu „Rykoszety”, który opowiada o Zbrodni Lubińskiej. Dwa dni później, 1 września, produkcja zostanie wyświetlona dla wszystkich lubinian. Więcej o tym można przeczytać:  TUTAJ.

Wielki Koncert Wolności nie będzie jedynym z okazji tak ważnej dla mieszkańców regionu rocznicy. Również Starostwo Powiatowe zaprasza na szczególne wydarzenie. Do tej pory taki koncert organizowano w jednym z lubińskich kościołów. Tym razem odbędzie się on w hali widowiskowo-sportowej RCS. 8 września o godz. 20 w Lubinie wystąpią Soyka z zespołem oraz grupa Dżem. Wstęp na koncert zatytułowany „Wolność” jest bezpłatny.

Źródło: lubin.pl., ścinawa.pl