AktualnośćiEdukacja

Karol blisko podium

Dnia 24 kwietnia br. w Hotelu „Wodnik” we Wrocławiu odbyły się wojewódzkie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej 2018. Powiat lubiński reprezentował uczeń ścinawskiego gimnazjum- Karol Janic.

Eliminacje rozpoczęły się o 10:00 testem pisemnym zawierającym 30 pytań z zakresu: historii pożarnictwa, sprzętu strażackiego, ustaw przeciwpożarowych oraz zasad na jakich działają jednostki państwowej i ochotniczej straży pożarnej w Polsce.

Po teście ponad 80 uczestników eliminacji udało się na zwiedzanie Hydropolis oraz na posiłek.

– Później zostały ogłoszone wyniki testu, nasz reprezentant uzyskał tyle samo punktów co pięć innych osób. Dogrywką był test z pytaniami z kategorii ponadgimnazjalnej. Karol nie miał z nim większych problemów w porównaniu do przeciwników i w dobrym stylu dostał się do ścisłego finału tracąc tylko dwa punkty- komentuje Zbigniew Tymkowski, który przygotowywał Karola do turnieju.

Finał obejmował wiedzę praktyczną. Każdy z uczestników losował pytania i omawiał dany temat.

– Karol bardzo ładnie omówił zagadnienia takie jak: rodzaje i kwalifikacja stref zagrożonych wybuchem, czy elementy pożaru, jego części i niezbędne czynniki. Kolejnymi zadaniami była pierwsza pomoc, rozpoznawanie i opisywanie sprzętu pożarniczego oraz wykonanie węzłów stosowanych przez strażaków- dodaje nauczyciel.

Ostatecznie uczeń ścinawskiego gimnazjum uplasował się na 4 miejscu w całym województwie pokonując wielu młodych strażaków – ochotników. Jednak do udziału w finale centralnym zabrakło tylko 2 punktów.