Pozostałe

Dziś dwie ważne dla Polski rocznice!

Dziś mija 8 lat od katastrofy lotniczej samolotu Tu-154M. Pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie- 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, przedstawiciele polskich elit, wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej.

Tragedia Smoleńska poruszyła cały świat. Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach sił powietrznych naszego kraju. Żadna z osób obecnych na pokładzie nie przeżyła.

Tego dnia pamiętamy o ofiarach katastrofy organizując i uczestnicząc w wielu wydarzeniach z tym związanych.

Także 10 kwietnia obchodzona jest rocznica drugiej masowej zsyłki Polaków na Syberię, w bieżącym roku przypada 78.

O deportacji kwietniowej i czerwcowej zadecydowano 2 marca, a więc na trzy dni przed ostateczną decyzją o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych. Była to forma zatarcia śladów szykowanej zbrodni katyńskiej, gdyż wysiedlano głównie rodziny rozstrzeliwanych, a latem 1940 roku żydowskich uchodźców, którzy, zdaniem władz radzieckich, stanowili równie duże zagrożenie, jak rodziny osadnicze. Generalnie wysiedlano wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób mogli zagrozić władzy sowieckiej.

W związku z tak ważnymi wydarzeniami, dzisiaj w Lubinie odbędą się uroczyste obchody organizowane wspólnie przez starostę powiatu- Adama Myrdę oraz Związek Sybiraków w Lubinie. Uczestnictwo w nich zadeklarował także burmistrz Ścinawy – Krystian Kosztyła. Rozpoczną się one o godz. 18. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubinie, gdzie odbędzie się okolicznościowa msza święta, a po niej nastąpi złożenie kwiatów i zniczy kolejno: pod pomnikiem świętego Jana Pawła II, pod kamieniem poświęconym Kresowiakom, a na koniec pod Dębami Katyńskimi.