Pozostałe

Szkolili się na lodzie (FOTO)

Dbając o czyjeś bezpieczeństwo nie można zapominać o swoim, dlatego druhowie z ochotniczych straży pożarnych ze Ścinawy, Tymowej, Zaborowa i Zimnej Wody w minioną sobotę, 24 lutego odbyli szkolenie teoretyczno-praktyczne z zakresu ratownictwa lodowego.

Zaczęto od zajęć teoretycznych, które poprowadzili prezes Oddziału Miejsko-Gminnego OSP RP w Ścinawie Adam Świerżewski oraz młodszy brygadier Bogdan Ćwikliński, pełniący funkcję zastępcy dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie.

Uczestnicy mogli przypomnieć sobie wiedzę o prawidłowym i bezpiecznym podejściu do osoby, pod którą załamał się lód, jak zapobiegać potencjalnym wypadkom podczas akcji ratowniczych na zamarzniętych akwenach oraz jak postępować z poszkodowanymi, u których występuje podejrzenie hipotermii. Ponadto część teoretyczną z zakresu obsługi, konserwacji oraz BHP pracy z pilarkami spalinowymi poprowadził strażak Wojciech Lubera z jednostki poszukiwawczo ratowniczej SAR.

W drugiej części szkolenia wszystkie zastępy przejechały na tzw. „Cegielnie”, gdzie odbyła się część praktyczna ćwiczeń z wykorzystaniem sań lodowych oraz innego, posiadanego przez OSP sprzętu.

Każdy z druhów mógł się ogrzać przy ognisku, gdzie czekał ciepły posiłek, na zakończenie szkolenie podsumował młodszy brygadier Bogdan Ćwikliński.