Ścinawa

Rusza budowa Strefy Aktywności Gospodarczej!

Ścinawa stawia na rozwój gospodarczy gminy. Już niebawem na obrzeżach miasta, przy ulicy Legnickiej oraz Spacerowej, na około 17 ha powierzchni powstanie, kompleksowo uzbrojona i przygotowana do prowadzenia szeroko rozumianej działalności gospodarczej strefa inwestycyjna. Cel to przyciągnięcie potencjalnych przedsiębiorców, praca dla mieszkańców regionu, a w perspektywie kilku lat wzrost przychodów podatkowych gminy.

Przetarg, w którym wzięło udział sześciu oferentów, wygrało konsorcjum firm, jego liderem jest Przedsiębiorstwo Transportowo-Budowlane Sp. z o.o. z Wrocławia. Podpisanie umowy z wykonawcą odbyło się w minioną środę, 14 lutego br., a zgodnie z jej zapisami prace w terenie powinny rozpocząć się z początkiem marca. Obecnie w ramach innego zlecenia finalizowana jest na tym obszarze wycinka drzew i krzewów.

Na działkach należących do gminy powstanie nowa sieć kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej, wodociąg, drogi wewnętrzne wraz z rondami oraz ulicznym oświetleniem obsługujące komunikacyjnie cały teren. Przygotowana zostanie również sieć energetyczna i gazowa. Dojazd do strefy przewidziano ulicą Legnicką, która w ramach całego zadania zostanie również przebudowana.

Na modernizowanym fragmencie drogi, tj. od skrzyżowania z tzw. obwodnicą ścinawską (ulica Witosa, droga krajowa nr 36) do przewidzianego w ramach inwestycji ronda powstanie nowe oświetlenie, chodnik, wjazdy na posesje oraz ścieżka rowerowa, będąca częścią szerszego projektu trasy dla cyklistów, która w swym najdłuższym odcinku przebiegać będzie na przejętej przez ścinawski samorząd od PKP nieczynnej linii kolejowej.

Kwota za jaką wrocławska firma wykona wyżej opisany zakres to 9,5 mln złotych.

Lokalizacja SAG jest wyjątkowo atrakcyjna, nie tylko z uwagi na bliskość do drogi krajowej, ale także dzięki wyremontowanej w ubiegłym roku bocznicy, zarządzanej przez PKP PLK, bezpośrednio połączonej z linią kolejowej nr 273 (Wrocław Główny-Szczecin Główny), która jest jednym z ważniejszych szlaków towarowych Polski.

– Już odczuwamy spore zainteresowanie naszą strefą gospodarczą, a nie rozpoczęliśmy jeszcze właściwej promocji tego terenu – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – Niedługo rozpoczynamy prace nad szczegółową ofertą i całą akcją marketingową, która mam nadzieję przyciągnie do naszego miasta poważnych inwestorów – dodaje Kosztyła.

Przypomnijmy, że gmina Ścinawa na realizację przedmiotowej inwestycji (bez jej części dotyczącej przebudowy ulicy Legnickiej) otrzymała blisko 5 mln zł unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Zgodnie z umową prace mają zakończyć się do 15 listopada br.

WIZUALIZACJA STREFY AKTYWNOŚCI GOSPODARCZEJ

AKTUALNIE PROWADZONE PRACE NA STREFIE

PROJEKT PRZEBUDOWY ULICY LEGNICKIEJ

ULICA LEGNICKA- STAN NA 16-02-2018

PODPISANIE UMOWY Z WYKONAWCĄ NA REALIZACJĘ