Ścinawa

Nie będzie objazdu, będzie most

– Generalna dyrekcja po dzisiejszej wizji lokalnej zbuduje w Ścinawie zastępczy most! – z taką informacją zadzwonił do nas uradowany Czytelnik znad Odry. – To dla nas, mieszkańców, wspaniała wiadomość, bo w przeciwnym razie praktycznie zostalibyśmy odcięci od świata na sześć miesięcy – wyjaśnia.

O remont zabytkowego mostu nadodrzańskie samorządy zabiegały od lat, ale zawsze brakowało pieniędzy. Pisał o tym portal lubin.pl TUTAJ i TUTAJ. Wreszcie, na początku roku, GDDKiA potwierdziła – most będzie naprawiony. Ale koncepcja zakładała, że na czas remontu most będzie dostępny jedynie dla pieszych. Kierowców natomiast czekał niemal stukilometrowy objazd.

– Próbowaliśmy wcześniej interweniować w tej sprawie, by na moście uruchomić ruch wahadłowy, żeby zamknąć jedną nitkę, a remontować drugą. Proponowaliśmy nawet uruchomienie przeprawy promowej. Chcieliśmy utrzymać chociaż minimalny ruch samochodowy. Niestety prośby mieszkańców i przedsiębiorców, które spływały do naszego samorządu, dotychczas nie przynosiły rezultatów – tłumaczył w styczniu burmistrz Ścinawy, Krystian Kosztyła.

Okazuje się, że prośby i interwencje zarówno urzędników, jak i samych mieszkańców jednak odniosły pozytywny skutek i sprawa nie jest przesądzona. Dzisiaj pracownicy dyrekcji sprawdzali w terenie możliwości budowy tymczasowego mostu nad Odrą.

– Wrocławski oddział GDDKiA prowadzi intensywne działania dotyczące możliwości budowy mostu tymczasowego obok mostu przewidzianego do remontu – mówi Joanna Borkowska z wrocławskiego oddziału GDDKiA. – Aktualnie w przygotowywaniu są materiały do zlecenia projektu koncepcyjnego takiego mostu wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej. Koncepcja ta wskaże, jakie warunki techniczne i formalne muszą być spełnione, aby była możliwa budowa tej tymczasowej przeprawy przez Odrę – wyjaśnia.

Zadowolenia z takiego obrotu sprawy nie kryje włodarz gminy.

– To bardzo dobra wiadomość. Mieszkańcy sąsiedniej gminy robią u nas zakupy, dojeżdżają tutaj do pracy, do szkół. Przedsiębiorcy prowadzą działalność po obu stronach Odry, więc dla niektórych zamknięcie mostu oznaczałoby po prostu bankructwo. I choć zmiana koncepcji może nieco opóźnić remont, to most zastępczy wydaje się najlepszym rozwiązaniem – mówi burmistrz.

Źródło: Lubin.pl