Pozostałe

Najbogatsze gminy w Polsce. Na którym miejscu Lubin i Ścinawa?

Do najbogatszej w Polsce gminy Lubinowi sporo brakuje, jednak i tak znajduje się dosyć wysoko według danych Ministerstwa Finansów, bo jest 189. na 2478 sklasyfikowanych samorządów. Znacznie wyżej niż miasto uplasowały się gmina wiejska Lubin oraz Rudna.

Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin na 2018 r. Podstawę tych prognoz, służących do obliczenia tzw. janosikowego, stanowią dane o dochodach podatkowych gmin za 2016 r. (według stanu na 30 czerwca 2017 r.).

Rekordzistą pod względem dochodów podatkowych per capita jest gmina wiejska Kleszczów. Na jednego mieszkańca przypada tam prawie 32 tys. zł, co jest efektem wysokich wpływów z podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej. Na terenie gminy zlokalizowane są bowiem: Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym – Elektrownia Bełchatów.

Na drugim miejscu wśród najzamożniejszych gmin uplasowała się Rząśnia (woj. łódzkie). Wpływy z podatków dały jednostce 8,6 tys. zł per capita. W pierwszej trójce znalazła się ponadto gmina Kobierzyce (woj. dolnośląskie) z dochodem w wysokości 5,8 tys. zł na jednego mieszkańca.

W czołówce znajdują się także sąsiednie Polkowice – są siódme z dochodem ponad 5,5 tys. zł na mieszkańca.

W Lubinie dochody podatkowe według danych Ministerstwa Finansów są znacznie niższe, bo wynoszą trochę ponad 2,1 tys. zł per capita, co daje miastu 189. pozycję na liście.

Wyżej za to uplasowały się dwie inne gminy z powiatu lubińskiego: Rudna na 27. miejscu z dochodami ponad 3,7 tys. zł na mieszkańca oraz gmina wiejska Lubin na 34. z 3,4 tys. zł na głowę.

Najbiedniejsza w naszym powiecie jest gmina Ścinawa. Według danych ministerstwa, jest 976. wśród polskich gmin z dochodami ponad 1,2 tys. zł.

Najbiedniejszą gminą w Polsce okazały się zaś Przytuły w woj. podlaskim, gdzie podatki przyniosły 390,29 zł na głowę mieszkańca. W sumie w dziewięciu gminach dochody z podatków nie przekroczyły 500 zł na osobę (cztery lata wcześniej było ich 64).

Wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT stanowią jedynie część dochodów gmin. Ponadto zaliczają się do nich dochody ze sprzedaży majątku, subwencja ogólna, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne.

Główny Urząd Statystyczny, który w swoim zestawieniu uwzględnia łączną sumę dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wyliczył, że w w Kleszczowie w 2016 roku wyniosły one 47.709 zł.

Na drugim miejscu, w zestawieniu GUS, znalazła się gmina Rewal, gdzie do samorządowej kasy wpłynęło łącznie 20.082 zł per capita. W czołówce są również: Krynica Morska w woj. pomorskim (17.849 zł) oraz Rząśnia (11.374 zł).

Najniższe dochody ogółem GUS odnotował w Komprachcicach w woj. opolskim (2.821,59 zł), Pszowie w woj. dolnośląskim (2.836,67 zł) oraz w świętokrzyskich Bejscach (2.879,21 zł).

Cały ranking można znaleźć TUTAJ.

Źródło: www.kurier.pap.pl