Gmina ŚcinawaŚcinawaWydarzenia Kulturalne

Wieniec z Przychowej najpiękniejszy

W minioną niedzielę, 20 sierpnia na ścinawskich błoniach odbyło się powiatowo-gminne święto plonów.

W obchodach uczestniczyli m.in.: poseł RP Krzysztof Kubów, starosta lubiński Adam Myrda, burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła, wójt gminy Rudna Władysław Bigus, przewodnicząca rady powiatu Jadwiga Musiał, szef ścinawskiej rady Marek Szopa.

Tradycyjnie dożynki rozpoczęto od dziękczynnej mszy świętej odprawionej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ścinawie, którą gościnnie poprowadził ks. prałat Bogdan Kaczorowski. Po nabożeństwie starostowie dożynek, w tym roku byli to Michał i Renata Siwak z Lasowic, poprowadzili barwny korowód na błonie, gdzie odbyła się dalsza część tegorocznego święta plonów.

Zespół Siedlecka Nuta rozpoczął występy artystyczne na plenerowej scenie prezentując w tzw. obrzędzie chleba cały proces jego powstawania, począwszy od przygotowania pola, poprzez wysiew ziarna, żniwa a na wypieku kołacza skończywszy. Zgodnie ze zwyczajem starostowie dożynek przekazali chleb wypiekany z mąki przygotowanej ze zbóż zebranych w czasie tegorocznych zbiorów burmistrzowi Ścinawy, który razem ze starostą lubińskim podziękował rolnikom za ich ciężką pracę. Następnie szef ścinawskiego samorządu, starosta oraz radni podzielili się chlebem z gośćmi i zgromadzonymi mieszkańcami.

Później wystąpił Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej, a zaraz po nim zagrała, zaśpiewała i zatańczyła grupa Hosadyna od Lubina. Po ludowej nucie przyszedł czas na studio piosenki działające przy Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie, które prowadzi Zbigniew Szparkowski.

Po śpiewach utalentowanej młodzieży nagrodzono najpiękniejsze wieńce dożynkowe z terenu gminy Ścinawa. W bieżącym roku wyróżnienie zdobyły kompozycje przygotowane przez sołectwa z Parszowic oraz Zaborowa, natomiast na podium znalazły się dzieła z Tymowej- trzecie miejsce, Dłużyc- drugie i Przychowej- pierwsze.

Do kolejnego etapu, czyli konkursu powiatowego zakwalifikowano dwa wieńce z gminy Ścinawa i jeden z gminy wiejskiej Lubin. Jury przyznało pierwsze miejsce Przychowej, drugie zajęła kompozycja z Gorzycy, a na trzecim uplasował się wieniec z Dłużyc. Sołectwo Przychowa będzie reprezentowało powiat lubiński podczas tegorocznych dożynek wojewódzkich, które odbędą się 3 września w Urazie, gmina Oborniki Śląskie.

Po wręczeniu nagród rozpoczął się blok dedykowany najmłodszym uczestnikom dożynek. Przygody „Sianochopów” poprowadzili animatorzy z firmy Kopalnia Marzeń, którzy poprzez gry i zabawy pokazywali dzieciom jak ciężka i ważna jest praca rolnika.

Następnie wystąpił zespół Sammy Swoi, tuż po nim dużą dawkę humoru zaserwowali zebranej publiczności członkowie kabaretu Moralnego Niepokoju- Mikołaj Cieślak i Rafał Zbieć.

Muzyczną gwiazdą wieczoru był Ivan Komarenko, który swoimi przebojami porwał do tańca i zabawy licznie zebranych uczestników ścinawskiego święta plonów.

Na zakończenie dożynek odbyła się dyskoteka pod gwiazdami.

O święcie plonów w Ścinawie informowały również inne media:

  1. Dożynki w Ścinawie