AktualnośćiGmina Ścinawa

Skatepark dostosowany do potrzeb użytkowników

Wczoraj w Urzędzie Miasta i Gminy Ścinawa burmistrz Krystian Kosztyła, pracownicy Referatu Inwestycji i Rozwoju, a także radni Renata Kudzia oraz Krzysztof Marek, spotkali się mieszkańcami i konsultowali szczegóły dotyczące skateparku, który w br. wybudowany zostanie w naszym mieście. Przyszli użytkownicy obiektu mogli się wypowiedzieć, co do jego kształtu oraz planowanego wyposażenia, samorządowe władze chcą korzystać z ich doświadczeń, by zastosowane rozwiązania pozwalały rozwijać sportowe pasje, były bezpieczne i trwałe. Warto podkreślić, że wszystkim uczestnikom wczorajszego mityngu przypadła do gustu planowana lokalizacja, wypracowane zostały wstępne założenia, uwagi i sugestie ścinawskiej młodzieży skrupulatnie notowali urzędnicy, w ciągu najbliższego tygodnia zostaną dopracowane szczegóły, a jeszcze w bieżącym miesiącu ścinawski samorząd ogłosi przetarg.

– Skatepark to absolutnie nowa dla nas inwestycja, dlatego chcemy korzystać z Waszych doświadczeń, by obiekt spełniał oczekiwania przyszłych użytkowników. Macie zdecydowanie większą wiedzę na temat takich projektów i ich wyposażenia, cieszy nas, że zjawili się goście w różnym wieku, bo będzie łatwiej wypracować odpowiednie dla wszystkich założenia – mówił na początku spotkania burmistrz Krystian Kosztyła.

Następnie szef samorządu zaprezentował planowaną dla obiektu lokalizację, skatepark zostanie wybudowany na terenach zielonych, pomiędzy działkami a stacją PKP, w miejscu, w którym wcześniej funkcjonowało trawiaste boisko. Umiejscowienie wstępnie zaplanowane zostało w ramach rewitalizacji zieleni, która na tamtym obszarze będzie jeszcze uzupełniana o małą architekturę. Wskazana działka, o wielkości ponad tysiąca metrów kwadratowych, a także lokalizacja, przypadły uczestnikom spotkania do gustu.

Następnie kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju przedstawił wstępne koncepcje, jak mógłby wyglądać skatepark, biorąc pod uwagę specyfikę terenu. Przemysław Linda zaprezentował pierwsze rozwiązania, do których odnieśli się oczywiście uczestnicy spotkania. Zdaniem przyszłych użytkowników obiekt powinien zostać wybudowany na kształt prostokąta, taki układ pozwala podnieść standardy bezpieczeństwa, przekłada się bowiem na uporządkowany ruch. Młodzi goście zaproponowali urządzenia, które będą służyły również początkującym deskorolkarzom, rolkarzom czy amatorom hulajnóg, a bardziej zaawansowani również będą mogli podnosić na nich swoje umiejętności.

– Cieszy mnie zaangażowanie młodych ludzi, którzy bardzo poważnie traktują temat budowy skateparku. Przyszli użytkownicy zwracają dużą uwagę na bezpieczeństwo, nam zależy również, by obiekt był trwały i przez lata służył naszej społeczności – mówił radny Krzysztof Marek.

Na koniec spotkania uczestnicy zobowiązali się do dalszej współpracy, przybyli goście zbiorą swoje dodatkowe pomysły i w najbliższym tygodniu prześlą je do urzędu. Osoby, które nie mogły uczestniczyć we wczorajszych konsultacjach, również mogą mieć wpływ na ostateczną koncepcję skateparku, na wszystkie sugestie pracownicy magistratu czekają do przyszłego wtorku (13 lutego) pod adresem e-mail: kmajewska@scinawa.pl.

Dla ułatwienia zamieszczamy realizowane w innych miejscowościach projekty skateparków, które były wczoraj punktem wyjścia w dyskusji nad ścinawskim obiektem (projekty przekazane przez firmę Park-M, która wcześniej rewitalizowała zieleń):

(Barlinek)

(Łazy)

(Mroków)

(Nidzica)

(Strzelce Krajeńskie)