Aktualnośći

Sprzątali i dobrze się bawili (FOTO)

Za nami kolejna edycja Akcji Sprzątania Świata, piękna inicjatywa, która od 3 dekad jednoczy ludzi, by wspólnymi siłami sprzątać to, co przez bezmyślne podrzucanie zalega w najurokliwszych zakątkach planety. W gminie Ścinawa nie brakuje niestety takich miejsc, na szczęście możemy liczyć na świadomych mieszkańców, którzy regularnie starają się sprzątać i choć w części naprawiać zło wyrządzane środowisku. Od kilku lat piękną akcję organizują z powodzeniem Ośrodek Działań Edukacyjnych i Twórczych Schronisko Młodzieżowe „Pałacyk” oraz Stowarzyszenie „Aktywnie dla Gminy Ścinawa”.

15 września porządkowanie świata zainaugurowali uczniowie lokalnych szkół w Ścinawie i Tymowej, którzy sprzątali już od piątkowego poranka. Jak w każdej edycji nie brakło też przedszkolaków, którzy w praktyce uczyli się jak prawidłowo segregować śmieci. Równo o 16.00 kilkudziesięcioosobowa grupa wyruszyła w głąb nadodrzańskich terenów zielonych, wyciągając z traw i chaszczy butelki, opony oraz sprzęty AGD.

Na serdecznie podziękowania zasłużyli wszyscy uczestnicy akcji. Mocno zaangażowali się nauczyciele i instruktorzy, którzy sukcesywnie zapełniali swoje worki, będąc przykładem i inspiracją dla swoich podopiecznych. Brawa należą się wolontariuszom i opiekunom Szkolnego Koła Wolontariatu „Prometeusz” w Ścinawie, uczestnikom i instruktorom Warsztatów Terapii Zajęciowej „Uśmiech” w Ścinawie, oraz strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ścinawie, za szczególne zaangażowanie i niezawodność.
Wszystkie grupy zorganizowane , które wzięły udział w ścinawskiej akcji i przysłały zdjęcia dokumentujące porządki, otrzymały nagrody, a są nimi vouchery na warsztaty ekologiczne, które w wybranej przestrzeni przeprowadzą edukatorzy z Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Dziewinie.
Kolejna akcja porządkowa, na którą już dziś serdecznie Was zapraszamy na wiosnę. Tymczasem jeszcze raz serdeczne ukłony w stronę tych, którzy wsparli tę piękną inicjatywę z 15 września.

Dzień później w Regionalnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Dziewinie zorganizowano wielki finał sprzątania – PIKNIK RODZINNY „ŚPIEW DLA MATKI ZIEMI”. Organizatorzy zadbali o moc atrakcji. W ramach wydarzenia odbyły się warsztaty bębniarskie, malarskie i teatralne. Dzieciaki brały udział w zabawach i animacjach. Z kolei dorośli mogli znaleźć chwilę wytchnienia podczas kąpieli leśnych i aromaterapii. Wszyscy rodzinnie trenowali koncentrację i uczyli się radzić sobie ze stresem, a także przyrządzali potrawy z ogniska i sałatki z zielnika. Było więc smacznie i zdrowo. Gości odwiedziła Mobilna Księgarnia Tajnych Kompletów. Każdy kto chciał dowiedzieć się czegoś o kosmosie i planetach mógł wziąć udział w pokazach w mobilnym planetarium. Nagrodzono także uczestników „Ścinawskiego Sprzątania Świata”, którzy przybyli na piknik . Na każdego czekał grillowany poczęstunek, a zabawa trwała do wieczora.