AktualnośćiGmina Ścinawa

Modernizowane zadaszenie peronu 1 (FOTO)

Wykonawcy pracujący na zlecenie PKP Polskie Linie Kolejowe kontynuują roboty związane z modernizacją peronu 1 na dworcu w Ścinawie. W ramach zadania odnowione zostaną również przejście pod torami oraz zadaszenie nad schodami. Przedmiotowa inwestycja jest elementem rządowego programu, który kilka lat temu ogłosił prezydent RP Andrzej Duda. Kontrakt z wykonawcą opiewa na kwotę blisko 6 mln zł brutto. Aktualnie ekipy budowlane modernizują zadaszenie nad peronem i prowadzą prace remontowe przy przejściu podziemnym.

Niestety wiele wskazuje na to, że remont obiektów w ogóle nie obejmuje ich dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością, jeszcze w lutym br. próbowaliśmy rozstrzygnąć tę kwestię z rzecznikiem prasowym PKP Polskie Linie Kolejowe, po telefonicznym kontakcie wysłaliśmy nasze pytania na wskazanego e-maila, niestety nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi… Także w lutym stosowne pismo wysłał burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła, wskazując konieczność dostosowania kolejowego przystanku do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi, ponieważ podziemne przejście wyklucza możliwość ich samodzielnego podróżowania.

Przypominamy, że w związku z prowadzonymi pracami zmianie uległa obsługa pasażerów: pociągi jadące w kierunku Głogowa i Zielonej Góry zatrzymują się na niezadaszonej części peronu 1, z kolei składy jadące do Wrocławia przy peronie 2.

Tzw. „Program Przystankowy 2020-2025” realizowany w skali całego kraju w swej koncepcji zakłada powstanie od podstaw 100 przystanków na sieci kolejowej PKP PLK, w miejscach gdzie wcześniej ich nie było, a ponadto wyremontowanie, przywrócenie do pełnej sprawności oraz przeprowadzenie prac modernizacyjnych związanych m.in. z poprawą dostępność dla osób niepełnosprawnych na kolejnych 100 obiektach. Na Dolnym Śląsku program dotyczy 11 lokalizacji, w tym Ścinawy.

Prowadzona w naszym mieście inwestycja zakłada wydłużenie do 300 metrów peronu 1, co ma pozwolić na obsługę wszystkich pociągów dalekobieżnych i najdłuższych składów pasażerskich. Ponadto wymieniona zostanie cała nawierzchnia przystanku kolejowego, a podróżnych osłaniać będzie nowa wiata.