AktualnośćiGmina Ścinawa

Zdolni ścinawscy seniorzy (FOTO)

Ścinawscy seniorzy to ludzie aktywni, ale przede wszystkim zdolni, twórczy i utalentowani. Fundacją „Przystań” zorganizowała dla nich specjalne warsztaty artystyczne w ramach projektu „Twórcza PRZYSTAŃ dla Seniorów „. W ciągu trzech miesięcy kilkudziesięciu mieszkańców gminy, którzy chcą działać i się rozwijać, odkryło nowe talenty, między innymi: rzeźbili, malowali, pracowali z gliną, zajmowali się florystyką i fotografią. W zeszłym tygodniu w Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie podsumowano i zaprezentowano efekty artystycznej pracy zdolnych seniorów, kończąc tym samym dwa etapy warsztatów.

– Jest tu naprawdę dużo osób utalentowanych i osób z pasją tworzenia czegokolwiek. One spełniały się nie tylko na moich warsztatach malarskich, ale również na innych. Mają w sobie taką ogromną chęć uczenia się czegoś nowego i tyle radości w sobie, że to się naprawdę rzadko spotyka – relacjonowała będąca pod ogromnym wrażeniem Joanna Siwak, artysta malarz.
– Zakończyliśmy pierwszy i drugi etap warsztatów, gdzie powstawały piękne prace w dwóch oddzielnych blokach – podkreślała Dorota Giżewska, prezes zarządu Fundacji „Przystań” w Ścinawie, organizator warsztatów. – Pierwszy z nich to „Twórcza dłoń seniora”, w ramach którego zorganizowaliśmy warsztaty florystyczne, ceramiczne, krawieckie i rękodzielnicze. Drugi blok odbywał się pod nazwą „Uchwyceni w kadrze” i były to warsztaty fotograficzne – dodawała szefowa fundacji.
Wszystkie zajęcia trwały trzy miesiące, było to 12 spotkań, a każde z nich trwało po 3 godziny.
Warto podkreślić, że Fundacja Przystań w Ścinawie na realizację projektu „Twórcza przystań seniora” oraz „Uchwyceni w kadrze” pozyskała środki z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – Aktywni +.

Ścinawscy seniorzy odkryli w sobie nowe pasje, w warsztatach uczestniczyli z przyjemnością. Udział w zajęciach, oprócz rozbudzania w mieszkańcach pasji, sprawiał, że seniorzy chętnie wychodzili z domów, integrowali się i dobrze bawili. Kontakt ze sztuką prowokował ciekawe rozmowy, wymiany poglądów i rozbudzał kreatywność: – Polecam każdemu, kto czuje się samotnym, właśnie tego typu warsztaty. Wystarczy tylko trochę chęci, wyjść z domu do ludzi. Jest możliwość zobaczenia się, rozmowy, tutaj wymieniamy doświadczenia, no ale przede wszystkich są to kreatywne zajęcia, rozwijające nasze pasje, to wszystko co seniorom można dać – tłumaczyła Elżbieta Pawlaczek, jedna z uczestniczek projektu.

Wystawy związane z podsumowaniem projektu potwierdziły zdolności ścinawskich seniorów. Powstały piękne prace, uczestnicy w 3 miesiące opanowali nowe umiejętności na zdecydowanie wyższym poziomie, niż podstawy: – Jestem pod ogromnym wrażeniem wszystkich tych dzieł. Przepiękne fotografie, niezwykłe obrazy i rękodzieła, niejedna kwiaciarnia pozazdrościłaby takich bukietów. Mogę tylko powiedzieć, że w Ścinawie mamy naprawdę zdolnych, dojrzałych artystów – docenił burmistrz Krystian Kosztyła.

Foto: Ula Noszczyńska