AktualnośćiGmina Ścinawa

Tymonix zrealizował duży projekt

16 września w Ścinawie odbyły się „V Dolnośląskie Mistrzostwa Nordic Walking Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej”. W sportowych zmaganiach udział wzięło 250 uczestników z 35 Warsztatów Terapii Zajęciowej z Dolnego Śląska, mieszkańców 20 powiatów. Mistrzostwa odbyły się na stadionie miejskim w Ścinawie. Nordic walking to popularna forma aktywności ruchowej wśród osób z niepełnosprawnościami, jak również wspaniała terapia i rehabilitacja ruchowa.

Przed mistrzostwami rehabilitanci/instruktorzy nordic walking z WTZ-ów prowadzili zajęcia w formie warsztatów obejmujących naukę chodzenia z kijami, poznanie filozofii tego sportu, nabieranie sprawności fizycznej, poznanie i utrwalenie zdrowego stylu życia oraz zasad dietetyki i prawidłowego odżywiania. Zorganizowano 10 spotkań po 2 godziny. Zajęcia nordic walking odbywały się na terenach zielonych i w parkach w poszczególnych miejscowościach. Na mistrzostwa zawodnicy przyjechali przygotowani do zdrowej rywalizacji i zabawy. Na imprezach w Ścinawie wszyscy są zwycięzcami!
Podczas „V Dolnośląskich Mistrzostw Nordic Walking Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej” w Ścinawie pojawili się specjalni goście:
– Bogusława Kulińska dyrektor Wydziału Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego,
– Władysław Siwak wicestarosta Powiatu Lubińskiego,
– Jadwiga Musiał przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego,
– Dominika Chomont-Parzyńska wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego
– Krystian Kosztyła burmistrz Ścinawy wraz z radnymi: Markiem Szopą i Agnieszką Parzyńską,
oraz media: TV Regionalna, TV Bolesławiec, TV Sudety i Radio „Rodzina”.

Mistrzostwom towarzyszył okrzyk: „Nordic walking świetna sprawa, integracja i zabawa”, chodzono w 9 kategoriach, na trasach: 500 m, 800 m, 1200 m i 2000 m dla kobiet i mężczyzn oraz zorganizowano marsz z Adrianem na wózku inwalidzkim z kadrą WTZ „Uśmiech” ze Ścinawy. Sędzia główny mistrzostw dodatkowo wyłonił dwie najlepsze uczestniczki, prezentujące prawidłowy styl chodzenia z kijami – Monikę ze Świerzawy i Agnieszkę z Legnicy. Wszyscy uczestnicy byli odpowiednio klasyfikowani do dystansów, zgodnie z indywidualnymi możliwościami ruchowymi. Uczestnicy mistrzostw otrzymali medale, a zwycięzcy (36 osób) otrzymali ciekawe nagrody i dyplomy. Każda drużyna z WTZ otrzymała puchar okolicznościowy i dyplom na za udział w mistrzostwach.
Startujący otrzymali również posiłki regeneracyjne, w zestawy wchodziły: żurek, kawa i herbata, woda mineralna, baton, banan i pączek.
Realizacja mistrzostw pozwoliła na zaktywizowanie grupy osób niepełnosprawnych, zmianę zachowań i postrzegania swojej niepełnosprawności, a nabyte nowe umiejętności: zaradność osobistą oraz prawidłowe postawy, w tym prawidłowe relacje w komunikacji w grupie i z otoczeniem, wpłynęły na zmianę postrzegania tych osób przez społeczeństwo i odbieranie tej grupy jako osób wartościowych.
Dodatkowo oprawa muzyczna „porwała” wszystkich do tańca i radosnych okrzyków.

Tradycja organizowania mistrzostw jest kontynuowana w Ścinawie, a organizatorzy zauważają rosnącą z roku na rok frekwencję.

Podczas zawodów zapewnione zostały prawidłowe higieniczne i bezpieczne warunki, w szczególności dostosowane do aktualnych zaleceń sanitarnych w związku z zagrożeniem związanym z COVID-19. Lokalizacja mistrzostw spełniała niezbędne wymogi sanitarne, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Uczestnicy mistrzostw ze Ścinawy wyjechali w radosnych nastrojach, zapowiadając swoją obecność za rok!
Mistrzostwa zorganizowane zostały dzięki otrzymanej dotacji z Województwa Dolnośląskiego, środków Fundacji oraz wsparciu ludzi dobrego serca. – 30 wolontariuszy wykonało olbrzymią pracę, by przygotować uczestników do mistrzostw. Wspaniali ludzie ugotowali smaczny żurek i pomagali logistyczne podczas imprezy. Dziękujemy instytucjom, które nas wsparły w przygotowaniu zawodów, zapewniły miejsce na stadionie, muzyczną oprawę. Wspomogły nas: Regionalne Centrum Sportu w Lubinie, burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła, Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie, Zakład Gospodarki Komunalnej w Ścinawie i oczywiście pracownicy WTZ „Uśmiech” w Ścinawie – podsumowuje Dorota Giżewska prezes fundacji „Tymonix”, głównego organizatora imprezy.

Zapraszamy do odwiedzenia galerii zamieszczonej pod krótką relacją z „V Dolnośląskich Mistrzostw Nordic Walking Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej”: TUTAJ.

Źródło: Fundacja „Tymonix”