AktualnośćiGmina Ścinawa

Zakaz spalania odpadów roślinnych

Kolejny raz zwracamy się z apelem do mieszkańców gminy Ścinawa i przypominamy, że wypalanie traw tylko szkodzi, ponieważ giną zwierzęta i organizmy żyjące w wierzchnich warstwach gleby. Od wielu lat informują o tym ekolodzy, naukowcy oraz strażacy, a mimo wszystko wiosną i jesienią regularnie słyszymy o pożarach łąk, pastwisk, nieużytków. Osoby wypalające trawy nie są w stanie do końca określić, jak będzie się rozprzestrzeniał ogień, bo żywioł jest nieprzewidywalny. Pożary absorbują uwagę strażaków, z tego powodu jednostki OSP z terenu naszej gminy, tylko w tym roku, interweniowały aż 19 razy! Ponadto przypominamy o zakazie palenia odpadów biodegradowalnych (w tym: skoszonych traw, przyciętych gałęzi, liści).

Odpadów organicznych należy pozbywać się na trzy sposoby:
– poprzez kompostowanie,
– poprzez gromadzenie ich w workach i oddawanie w wyznaczonym terminie uprawnionemu do ich odbioru operatorowi, lub wrzucanie ich do brązowych pojemników rozstawionych na terenie gminy,
– poprzez dostarczenie do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK w Ścinawie – ul. Wrocławska 17, czynny: środa 9:00-16:00, sobota: 9:00-15:00).

Poniżej zdjęcia opublikowane na profilu facebookowym OSP Ścinawa: