AktualnośćiGmina Ścinawa

Solidarni z poszkodowanymi we wczorajszym wybuchu

Wczoraj wieczorem, na chwilę przed godziną 21, w kamienicy przy ulicy 1 Maja w Ścinawie doszło do poważnego wybuchu gazu, w wyniku którego znaczna część budynku uległa zawaleniu. Ucierpieli mieszkańcy, czwórka dorosłych jest obecnie hospitalizowana, stan trójki określa się jako ciężki. Na miejscu zdarzenia służby prowadziły akcję ratowniczą do wczesnych godzin rannych, po wykluczeniu możliwości odnalezienia kolejnych poszkodowanych i zabezpieczeniu terenu, przed południem swoje czynności rozpoczęli biegli, którzy mają wyjaśnią przyczyny eksplozji.

– Krótko po wybuchu rozmawiałem z wojewodą dolnośląskim Jarosławem Obremskim, który zadeklarował wsparcie, pomoc zadeklarowali również samorządowcy z regionu, nasi sąsiedzi z Wińska, Prochowic, czy Wądroża Wielkiego, z urlopu zadzwonił także starosta lubiński Adam Myrda. Dziś dziękuję wszystkim zaangażowanym w akcję ratowniczą: straży pożarnej – zawodowej i ochotniczej, policji, ratownikom, pięknie dziękuję też mieszkańcom i sąsiadom, którzy jako pierwsi ruszyli z pomocą, robiąc to z narażeniem własnego życia! W imieniu wszystkich ekip dziękuję także Krzysztofowi Błachucie, który pracował swoją koparką, by można było szybciej przejść do kolejnych działań ratowniczych. Jestem zbudowany Waszą postawą – dziękuje burmistrz Krystian Kosztyła.

W uszkodzonej kamienicy użytkowanych było pięć z siedmiu lokali mieszkalnych, prócz dwóch gminnych, wszystkie należą do prywatnych właściciel. Budynkiem zarządza firma DOMATOR. Jak poinformował obecny dzisiaj podczas pracy biegłych Tomasz Dynerowicz, obiekt był ubezpieczony. Szef samorządu podkreśla, że gmina nie pozostawi poszkodowanych bez pomocy. Jednak obecnie najważniejszy jest ich powrót do zdrowia. Na jutro rano zaplanowano spotkanie ze służbami i organizacjami, które koordynowały będą działania pomocowe.

– Wszystkich mieszkańców proszę o dalszą solidarność, której przejawem niech będzie teraz modlitwa w intencji poszkodowanych, szczególnie tych w ciężkim stanie – apeluje burmistrz.

O tragedii i zniszczonej przez wybuch kamienicy w Ścinawie informują media w całej Polsce.