AktualnośćiEdukacjaŚcinawa

Z węglowej na gazową – ekologiczne ogrzewanie w szkole

Trwa przebudowa kotłowni w Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ulicy Królowej Jadwigi w Ścinawie. Dotychczasowa kotłownia węglowa przy szkole „trójce” jest aktualnie przebudowywana na nową gazową. To kolejne proekologiczne działanie ścinawskiego samorządu, które ma na celu redukcję niskiej emisji oraz poprawę jakości powietrza w mieście. Innymi przykładami gminnych przedsięwzięć w tym zakresie są: doprowadzenie „błękitnego paliwa” do Ścinawy oraz granty dla mieszkańców, właścicieli nieruchomości na wymianę tzw. „kopciuchów” na piece ekologiczne, gdzie w pierwszym naborze złożono aż 117 wniosków o dotację na łączną wartość ponad 1,6 mln zł.

Na zlecenie gminy zadanie pn. „Przebudowa kotłowni w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ścinawie” realizuje firma HEJAN Technika Grzewcza i Sanitarna Henryk Janusz z Nowego Sącza, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę – w przeprowadzonym postępowaniu przetargowym udział wzięło pięć podmiotów.

– Dotychczas nasza szkoła ogrzewana była przez kotłownię opalaną węglem kamiennym – mówi dyrektor Jolanta Szulc. – W samej placówce oprócz źródła ciepła nic się nie zmieni, mury tak jak dotychczas będą ogrzewane i będzie dostęp do ciepłej wody, jednak nowoczesna kotłownia gazowa w perspektywie czasu z pewnością przyniesie pozytywne efekty dla środowiska, liczymy również na oszczędności. Natomiast jeżeli chodzi o sieć centralnego ogrzewania w przestrzeniach szkoły, to ostatnio podczas zakończonej przebudowy w segmencie B i C wymieniono stare rury oraz zainstalowano nowe kaloryfery – uzupełnia dyrektor placówki.

Ogólny zakres prac obejmuje przebudowę kotłowni węglowej na gazową wraz z instalacjami.

Inwestycja, zgodnie z zawartym dnia 3 sierpnia br. kontraktem, ma zostać wykonana do 30 września, czyli dokładnie za 4 tygodnie. Wartość podpisanej na realizację przedsięwzięcia umowy wynosi 543.590,17 zł brutto.