AktualnośćiGmina Ścinawa

Kolejny odcinek ścieżki rowerowej do Prochowic i dalej… (FOTO, TV, RADIO NEWS)

Burmistrzowie Ścinawy i Prochowic oraz przewodniczący rad miejskich obu gmin podpisali 5 czerwca br. list intencyjny o współpracy przy tworzeniu tras rowerowych. W perspektywie planuje się umożliwić cyklistom bezpieczny dojazd ze Ścinawy do Prochowic i dać im dostęp do szlaków prowadzących po wałach nad Kaczawą oraz Odrą, a następnie dalej do Lubiąża i niezwykłej atrakcji turystycznej, jaką jest pocysterski klasztor w gminie Wołów. Pierwszy etap ścieżki ze Ścinawy do Wielowsi jest bliski ukończenia. Planuje się, że do dwóch lat powstanie brakujący odcinek do Prochowic, kolejne 5,5 kilometra asfaltowej trasy właśnie jest projektowane. Cała inwestycja to część szerszego projektu związanego ze ścieżkami rowerowymi na Dolnym Śląsku, a także portami i przystaniami wodnymi na rzece Odrze, koordynowanego i realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem „Rzeczpospolita Samorządna”.

– Termin zakończenia prac budowlanych dla naszej części trasy przypada na wrzesień tego roku, ale myślimy, że już na wakacje rowerzyści czy rolkarze będą mogli pojechać ścieżką do Wielowsi – mówi Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy. – Droga dla rowerów robi wrażenie, ale nie została jeszcze formalnie oddana do użytku, jest to nadal obszar prowadzenia robót, dlatego osobom, które z niej korzystają przypominam, że robią to na własną odpowiedzialność – podkreśla szef gminy.

– Jako mieszkaniec Parszowic muszę przyznać, że w ostatnich tygodniach przez naszą wieś przejeżdża wielu rowerzystów, bezsprzecznie trasa zyskała uznanie w oczach rowerzystów i motywuje do przejażdżek – dodaje Edward Sitarski, radny Rady Miejskiej w Ścinawie.

Ścieżka rowerowa przebiegająca obecnie przez teren gminy Ścinawa to fragment szerszego projektu turystycznego, roboczo nazwanego „rowerowymi dopływami Odry”, czy też „pętlami odrzańskimi”. Istniejące i powstające trasy dla miłośników dwóch kółek mają komunikować aktualnie projektowane przystanie oraz porty, np. w Ścinawie, Lubiążu, Brzegu Dolnym, ale również kolejowe i drogowe węzły. Przy tym przedsięwzięciu, już od jakiegoś czasu, współpracują nadodrzańskie gminy zintegrowane w Stowarzyszeniu „Rzeczpospolita Samorządna”, ich działania w tym zakresie wspiera również „Kraina Łęgów Odrzańskich”.

Opisywana trasa prowadzi w miejscu, gdzie jeszcze w 2017 r. znajdowała się nieczynna linia kolejowa. Następny, 5,5-kilometrowy odcinek ma prowadzić od Wielowsi i granicy gmin do samych Prochowic. W późniejszym terminie zostanie dobudowany fragment około 1 km ścieżki, który połączy trasę ze Ścinawy z liczącymi około 5 km ścieżkami po nadrzecznych wałach w okolicach Prochowic, Kwiatkowic i Rogowa Legnickiego w gminie Prochowice, a następnie dalej do wspomnianego już Lubiąża w gminie Wołów. Zdaniem burmistrz Prochowic Alicji Sielickiej te dwa etapy (etap I z Wielowsi do Prochowic i etap II z Prochowic w kierunku Lubiąża), mogą kosztować w sumie około 6 mln zł, ale ponieważ dopiero powstaje dokumentacja projektowa, o kosztach budowy precyzyjnie mówić się jeszcze nie da. Budowę całości gmina Prochowice chciałaby zrealizować w nowej perspektywie finansowania unijnego, czyli w latach 2021 do 2027.

O idei budowy ścieżek rowerowych w regionie oraz projektu turystycznego przy realizacji którego współpracują samorządy, informowały lokalne media:

TV Regionalna

Radio Plus: Rowerem ze Ścinawy do Prochowic;

e-legnickie.pl: Ścinawa z Prochowicami budują rowerową autostradę;

lubin.pl: Kiedy pojedziemy rowerem ze Ścinawy do Prochowic?;

lca.pl: Wspólna inwestycja gmin Prochowice i Ścinawa ucieszy mieszkańców;

Materiał do Faktów przygotowała też redakcja Telewizji Polskiej TVP 3 Wrocław (od 11’30”): TUTAJ.

FOTO: scinawa.pl, e-legnickie.pl